Smog a ADHD. Zanieczyszczone powietrze ma fatalny wpływ na rozwój dziecka

2019-10-23 10:46 katk
Smog dziecko
Autor: East News

Do tej pory twierdzono, że smog ma negatywny wpływ na układ oddechowy zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Okazuje się jednak, że toksyczne substancje z powietrza mogą spowodować stany zapalne i uszkodzenia w niemal wszystkich tkankach i narządach. Jak smog wpływa na iloraz inteligencji, dysleksje, dyskalkulie i powstawanie ADHD u dzieci?

Smog to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek pyłu z osadzonymi na nich substancjami toksycznymi. Pojawia się w momencie, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy. O tym, że zanieczyszczone powietrze ma negatywny wpływ na nasze organizmy, słyszymy od dawna. Na działanie toksycznych substancji najbardziej narażone są dzieci i kobiety w ciąży. Dlaczego? Otóż szkodliwe substancje wywołują stany zapalne niemal w całym organizmie. - Mózg dziecka dojrzewa, a w trakcie dojrzewania połączenia między poszczególnymi częściami mózgu muszą stać się silne, uporządkowane. Smog zaburza ten proces, bo cząsteczki pyłu, dostając się do mózgu, tworzą chroniczny stan zapalny - podkreśla w rozmowie z PAP dr hab. Marcin Szwed, prof. UJ z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Naukowcy z Instytutów Psychologii i Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytutu Ochrony Środowiska w Warszawie będą prowadzić badania na grupie 800 dzieci w wieku 10-13 lat. Chcą nimi potwierdzić wpływ smogu na zaburzenia zachowania. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że dzieci narażane od najmłodszych lat na działanie smogu są podatniejsze na występowanie zaburzeń neurorozwojowych, takich jak ADHD.