SZCZEPIENIE – najlepsza profilaktyka chorób odkleszczowych

i

Autor: Shutterstock

SZCZEPIENIE – najlepsza profilaktyka chorób odkleszczowych

2020-06-17 0:00

Decydując się na wyjazd w góry, nad jezioro czy chociażby spacer po miejskim parku, pamiętajmy o tym, jak niebezpieczne mogą być dla nas kleszcze! Pajęczaki te wywołują groźne choroby, m.in. boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). W Polsce na kleszczowe zapalenie mózgu choruje rocznie od 150 do 300 osób. Do zakażenia dochodzi w momencie wkłucia się kleszcza w naszą skórę. Pajęczak wraz ze śliną wpuszcza do rany m.in. wirusa KZM.

Objawy kleszczowego zapalenia mózgu

Zwykle po 7–14 dniach (niekiedy po 28 dniach) od wniknięcia wirusa do organizmu pojawiają się objawy do złudzenia przypominające grypę, takie jak: gorączka, bóle głowy, mięśni i stawów. U ok. 1/3 pacjentów może się rozwinąć drugi etap choroby, tzw. faza neurologiczna. Powikłania w drugiej fazie KZM występują u ponad połowy chorych – najczęściej są to niedowłady lub porażenia. W wielu przypadkach pojawiają się zaburzenia koncentracji, nastroju, pamięci, chroniczne bóle głowy, zaburzenia snu czy przewlekłe zmęczenie. Powrót do zdrowia jest procesem długotrwałym, a rehabilitacja nie zawsze kończy się sukcesem.

Zaszczep się przeciwko KZM

Planując wypoczynek na łonie natury, warto się zaszczepić przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Jednym z argumentów przemawiającym za decyzją o szczepieniu jest brak leku na KZM. Chorzy leczeni się wyłącznie objawowo. W Polsce mamy do dyspozycji szczepionki inaktywowane (czyli zabite) dwóch producentów, które podaje się w trzech dawkach. Następnie co trzy lata, a potem co pięć należy przyjmować dawki przypominające. W schemacie przyspieszonym, możemy przyjąć dwie pierwsze dawki w odstępie dwóch tygodni.

Więcej na stronie: https://www.kleszcze.info.pl/

 

W wakacje – jak najdalej od kleszczy

i

Autor: Materiały Prasowe

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły