dżuma posocznicowa

i

Autor: CDC

Tego by jeszcze brakowało. W Chinach i Mongolii boją się DŻUMY dymieniczej

2020-09-01 9:33

Po tym, jak w Mongolii 17 (z 21 istniejących) prowincji uznano za zagrożone dżumą, na Mongolię Wewnętrzną w Chinach padł strach. W sierpniu dwóch jej mieszkańców zmarło na „czarną śmierć”. CO jakiś czas w Chinach wykrywa się zachorowania na dżumę.

W minionym tygodniu w Mongolii (państwie) wykryto trzy przypadki dżumy dymieniczej. To jedna z trzech postaci tej strasznej choroby, która na przestrzeni wieków zabiła setki milionów ludzi. Postać węzłowa dżumy, czyli dymienicza – to obecnie najczęściej występująca tej choroby. Rozwija się najczęściej w skutek ugryzienia przez zakażone zwierzę bądź gdy skażone bakteriami (Yersinia pestis ) materiały mają kontakt z uszkodzona skórą. Chory ma powiększone i bolesne węzły chłonne tzw. dymienice (stąd też nazwa) oraz gorączkę, dreszcze, ból głowy, jest bardzo osłabiony. Śmiertelność w tej NIELECZONEJ postaci dżumy wnosi od 30 do 60 proc. Co ważne: dżuma węzłowa nie przenosi się przez kontakt z chorym. Tym nie mniej władze prowincji Uvurkhangai (ok. 500 km od stolicy – Ułan Bator) poddały izolacji troje pacjentów – matkę z dziećmi. Podejrzewa się, że mogli zarazili się po zjedzeniu mięsa… świstaka. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) – informuje brytyjski „Daily Mail” – podała, że na bieżąco monitoruje sytuację w Mongolii i Chinach oraz zapewnia, że OBECNIE nie ma ryzyka zaistnienia epidemii dżumy. Choroba ta jest groźna, ale dzięki odpowiednio prowadzonej antybiotykoterapii możliwe jest zminimalizowanie jej skutków. W przypadku LECZONEJ dżumy dymieniczej śmiertelność wynosi poniżej 5 proc.

Dwie inne postaci dżumy to: płucna i posocznicowa (septyczna). Ta pierwsza rozwija się, jak nazwa wskazuje, w płucach. Chory zakaża się drogą kropelkową lub poprzez aerozol zawierający bakterie Yersinia pestis (np. pył z zakażonymi odchodami gryzoni). Jej objawy to: gorączka, dreszcze, ból głowy, osłabienie, kaszel, ciężki oddech, ból w klatce piersiowej, czasem odkrztuszanie wodnistej lub krwistej plwociny. Przebiega gwałtownie i jest jedną z najbardziej zaraźliwych i niebezpiecznych chorób zakaźnych człowieka. Postać ta może być powikłaniem nie leczonej postaci węzłowej lub może towarzyszyć postaci posocznicowej. Dżuma posocznicowa rozwija się, gdy pałeczki dżumy namnażają się we krwi i są przez nią roznoszone po całym organizmie. Objawy: gorączka, dreszcze bóle głowy i brzucha, osłabienie, krwotok wewnętrzny, wstrząs. Może także dochodzić do zaburzeń krążenia powodujących martwicę palców (stąd dawna nazwa: czarna śmierć). Ta postać stanowi powikłanie nie leczonych postaci dymieniczej i płucnej. Postać posocznicowa nie szerzy się poprzez bezpośredni kontakt. Istnieje szczepionka przeciwko dżumie dymieniczej, jednak nie zapobiega i nie zmniejsza objawów w dżumie płucnej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły