To, co było kiedyś wyzwaniem, dziś stało się faktem. Pacjenci mogą rehabilitować się kardiologicznie w warunkach domowych

i

Autor: Shutterstock

To, co było kiedyś wyzwaniem, dziś stało się faktem. Pacjenci mogą rehabilitować się kardiologicznie w warunkach domowych

2021-06-25 14:31

Hybrydowa telerehabilitacja kardiologiczna jest nowoczesną formą rehabilitacji pacjentów kardiologicznych – daje szansę na poprawę jakości życia i jego wydłużenie. Pozwala na nadzorowanie i realizowanie kompleksowej rehabilitacji na odległość, dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii medycznych i telekomunikacyjnych.

Hybrydowa, czyli jaka? Jej pierwszy etap realizowany jest w szpitalu lub w ambulatorium, gdzie przeprowadzana jest ocena kliniczna pacjenta oraz wykonywane są badania w celu zaplanowania optymalnego procesu terapeutycznego. Pacjent jest edukowany w zakresie planowanego leczenia i rehabilitacji – zostaje wyposażony w sprzęt do telemonitorowania (EKG, ciśnieniomierz, waga) i uczy się jego obsługi. Planuje się również indywidualny trening fizyczny i przeprowadza treningi szkoleniowe.

„Kolejny etap pacjent realizuje już w domu – wykonuje zalecone ćwiczenia pod zdalną kontrolą, czyli realizuje telemonitorowaną rehabilitację kardiologiczną, współpracując interaktywnie z Centrum Telekardiologii” – wyjaśnia dr hab. n. med. Ewa Piotrowicz z Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie.

To, co było kiedyś wyzwaniem, dziś stało się faktem. Pacjenci mogą rehabilitować się kardiologicznie w warunkach domowych.

i

Autor: Materiały Prasowe dr hab. n. med. Ewa Piotrowicz

Telemedycyna ratunkiem dla pacjentów potrzebujących rehabilitacji w czasie pandemii

Opracowana przez polskich kardiologów procedura medyczna pozwalająca na rehabilitację na odległość stała się wybawieniem szczególnie w obecnym, trudnym czasie pandemii. Dzięki zastosowaniu tej metody pacjenci nie musieli przerywać leczenia. Telerehabilitacja hybrydowa pozwala ponadto na trzy-, a nawet pięciokrotne zwiększenie liczby rehabilitowanych pacjentów. Większa liczba osób objętych opieką kardiologiczną to mniejsza liczba zgonów powodowanych niewydolnością serca czy innymi zaburzeniami kardiologicznymi

To, co było kiedyś wyzwaniem, dziś stało się faktem. Pacjenci mogą rehabilitować się kardiologicznie w warunkach domowych.

i

Autor: TELEREH

Polskie Badanie TELEREH-HF – światowy standard

Projekt TELEREH-HF to pierwsze w świecie, randomizowane, wieloośrodkowe, prospektywne badanie, które oceniało kompleksową hybrydową telerehabilitację (uwzględniającą także teleopiekę i zdalne monitorowanie urządzeń wszczepialnych) w grupie 850 pacjentów z niewydolnością serca, w przeciwieństwie do opieki standardowej. Projekt TELEREH-HF prowadzony był przez konsorcjum w składzie: Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie – lider, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz partnera przemysłowego – firmę Pro-PLUS SA, przy współfinansowaniu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Pro-PLUS SA jest polską firmą, która wyprodukowała urządzenie pomiarowe wykorzystywane w omawianym procesie rehabilitacyjnym.

„Opracowanie standardu hybrydowej telerehabilitacji kardiologicznej, które jeszcze kilka lat temu było wyzwaniem, teraz stało się faktem. Pacjenci z niewydolnością serca, z chorobą wieńcową,po przebytych zawałach serca mają szansę uczestniczenia w programie kompleksowej hybrydowej telerehabilitacji w warunkach domowych. Jako jedyni na świecie opracowaliśmy spójny system telemedyczny, który obejmuje pacjenta opieką telemedyczną w wymiarze indywidualnym, a do tego jest finansowany przez NFZ” – komentuje dr hab. n. med. Ewa Piotrowicz z Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie, kierownik projektu TELEREH-HF.

Projekt został doceniony przez międzynarodowe organizacje kardiologiczne i prestiżowe stowarzyszenia medyczne. Od 2018 TELEREH-HF otrzymał następujące wyróżnienia:

  • XXII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w roku 2018 – wyróżnienie Digital Cardio Area;
  • pierwsza prezentacja wyników badania TELEREH-HF podczas Kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Paryżu w roku 2019 na sesji Advances in Science;
  •  prezentacja wyników badania TELEREH-HF podczas Kongresu AHA w Filadelfii w roku 2019 i Nagroda Paul Dudley White International Scholar Award za najwyżej punktowany abstrakt z Polski;
  • symultaniczna z prezentacjami na Kongresach publikacja wyników w JAMA Cardiology;
  • nagroda I stopnia Narodowego Instytutu Kardiologii za osiągnięcia naukowe w roku 2020 w kategorii „Pierwszy autor pracy oryginalnej” w czasopiśmie o najwyższym Impact Factor dla dr hab. n. med. Ewy Piotrowicz.

Projekt  finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju  w ramach programu „Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych” STRATEGMED w związku z realizacją projektu pt. „Zastosowanie technologii telemedycznych w nowym modelu organizacji i realizacji kompleksowej rehabilitacji chorych z niewydolnością serca TELEREH – HF (badanie wieloośrodkowe)”.

To, co było kiedyś wyzwaniem, dziś stało się faktem. Pacjenci mogą rehabilitować się kardiologicznie w warunkach domowych

i

Autor: TELEREH

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły