pielgrzymka_pątnicy_relikwia_pielgrzymi

i

Autor: Andrzej Bęben

W czasie zarazy PIELGRZYMKI pod SZCZEGÓLNYM NADZOREM. Według zaleceń GIS

2020-06-09 13:27

„Podczas pielgrzymki pątnik musi mieć zapewniony dostęp do wody, mydła, środków do dezynfekcji rąk, papieru higienicznego jednorazowego...”. Rozpoczął się szczególny sezon pielgrzymek do sanktuarium maryjnych, w tym do najczęściej odwiedzanego: Matki Boskiej Częstochowskiej. Szczególny, bo pod lupą sanepidu i wedługg wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.

W czasach „starej normalności” w pielgrzymkach uczestniczyli chorzy, którzy mogli dotrzeć do celu o własnych siłach lub z pomocą innych. Teraz zgodnie z rekomendacją GIS „w pielgrzymce mogą uczestniczyć tylko osoby zdrowe nie manifestujące jakichkolwiek objawów chorobowych”. Zalecenie nie precyzuje, czy dotyczy to WSZYSTKICH chorych, czy też wykazujących objawy charakterystyczne dla COVID-19? Przynajmniej raz dziennie każdy pątnik ma mieć mierzoną temperaturę. Jeśli okaże się, że ma więcej niż 37 st. C, to kończy pielgrzymowanie. Jeśli temperatura rośnie – zajmują się nim medycy. Bo w ramach tzw. procedur zapobiegawczych „rekomenduje się funkcjonowanie mobilnego punktu medycznego z przeszkolonym personelem medycznym w zakresie postępowania wobec podejrzenia wystąpienia objawów chorobowych wskazujących na zakażenie koronawirusem”.

W kolumnie marszowej należy oczywiście „zachować bezpieczną odległość od rozmówców i współpielgrzymujących, rekomendowane są 2 m zachowania dystansu społecznego pomiędzy ludźmi”. Pielgrzymi zdążają do sanktuariów dniami. GIS stwierdza: „Należy zapewnić osobom pielgrzymującym odpowiednie warunki zakwaterowania (noclegi w miejscach autonomicznych w namiotach lub pokojach jednoosobowych)”. Jedynie spokrewnieni mogą spać w namiotach i pokojach wielosobowych. Pątnicy mogą maszerować z pieśnią religijną na ustach pod warunkiem, że zasłania im je (oraz nos) maseczka albo inna osłona. Ponadto muszą mieć „środki do dezynfekcji rąk oraz do mycia i dezynfekcji powierzchni”, a gdy ich im zabraknie, to „organizator jest zobowiązany do ich zapewnienia”.

A co GIS nakazuje, gdy okaże się, że wśród pątników jest osoba mogąca być zarażona koronawirusem? Instrukcja stanowi jasno: „W przypadku wystąpienia u pątnika niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odizolować go od pozostałych członków grupy i przewieść transportem indywidualnym do oddziału zakaźnego najbliższego szpitala lub powinna być wezwany transport medyczny. Osoba powinna mieć osłonięte usta i nos”. Gdyby wyniki testu były pozytywne i wydane zostałby jeszcze podczas marszu pielgrzymi, to – UWAGA, UWAGA – „wszyscy uczestnicy pielgrzymki zostają poddani kwarantannie instytucjonalnej”. W zwyczajnie spokojnych czasach tylko do klasztoru jasnogórskiego co roku zdążało ponad 4 mln wiernych. Pątnicy z Kalisza (od 1637 r. w ciągu 9 dni pokonują (w obie strony!) 300 km. Pielgrzymowanie do miejsc świętych ma tradycję sięgającą II w. Od późnego średniowiecza pielgrzymki stały się praktyką masową okazywania wiary przez wiernych.

Czytaj SUPER EXPRESS bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie SUPER EXPRESS. KLIKNIJ tutaj.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły