Wakacyjna apteczka - bagaż numer jeden

2014-07-28 15:43

Wakacje mogą być też pełne nieprzyjemnych przygód. W tym czasie można poważnie się skaleczyć, skręcić nogę, a nawet dorobić się anginy czy problemów żołądkowych. W takiej sytuacji najważniejsza jest pierwsza pomoc. Co zatem należy mieć w wakacyjnej apteczce?

Wakacyjna apteczka nie musi być duża. Z powodzeniem zmieści się w niewielkiej walizce, a anawet bagażu podręcznym. Co powinno się w  niej znajdować?

Podstawowe lekarstwa:
środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy (tabletki z kwasem acetylosalicylowym, paracetamolem, ibuprofenem)
wapno  doskonałe na wszelkie uczulenia
środek na biegunkę i bóle żołądka
środek z pseudoefedryną, powstrzymujący katar (pomocny przy katarze alergicznym lub występującym po locie w mocno klimatyzowanym samolocie)
środek (maść lub tabletki do rozpuszczenia w wodzie) na stłuczenia i kontuzje sportowe
Środki opatrunkowe:
bandaż elastyczny
bandaż zwykły
gaza
plaster z opatrunkiem
woda utleniona

Taka apteczka waży niewiele, a jej zawartość może okazać się niezbędna.

Jeśli środki z apteczki nie pomogą, to konieczna jest wizyta u lekarza. W Polsce prawo do korzystania z państwowej opieki zdrowotnej mają wszystkie osoby ubezpieczone. Nie trzeba z sobą mieć żadnego dowodu potwierdzającego prawo do korzystania ze świadczeń medycznych. Jeśli system e-WUŚ nie wykaże nas w systemie, to na miejscu należy napisać odpowiednie oświadczenie.

Gorzej może być za granicą. Przed wyjazdem należy zadbać o wystawienie karty EKUZ, która uprawnia do korzystania z opieki zdrowotnej za granicą na takich zasadach jak ubezpieczeni w danym kraju. Może zdarzyć się, że za udzieloną pomoc trzeba będzie zapłacić. Wówczas należy wziąć rachunki ze szpitala i ubiegać się o zwrot leczenia w NFZ.

Zobacz też: Minister edukacji napisała "CHAŃBA". Powinna się cofnąć do podstawówki?

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły