Unia Europejska

i

Autor: materiały prasowe

WAŻKI GŁOS Komisji Europejskiej ws. antcovidowskich szczepionek

2020-06-17 16:39

Wśród rzeszy pracujących nad uzyskaniem SKUTECZNEJ i BEZPIECZNEJ szczepionki przeciwko SARS-CoV-2/COVID-19 są ośrodki naukowe Unii Europejskiej. Na ten cel wspólnota przeznaczyć ma (ze zbiórki) 7,5 mld euro. W środę (17 czerwca) przewodnicząca Komisji Europejskiej przedstawiła „europejską strategię mającą przyspieszyć opracowanie, produkcję i dystrybucję szczepionek”.

Pani przewodnicząca w komunikacie prasowym stwierdza: „To moment nauki i solidarności. Jeszcze nic nie jest pewne, ale jestem przekonana, że możemy zmobilizować odpowiednie zasoby, by opracować szczepionkę i raz na zawsze pokonać wirusa. Musimy być gotowi do produkcji i użycia takiej szczepionki w Europie i na świecie. Szczepionka będzie przełomem w walce z koronawirusem i świadectwem tego, co partnerzy mogą osiągnąć, gdy połączą swoje pomysły, badania i zasoby. Unia Europejska zrobi wszystko, co w jej mocy, by zapewnić dostęp do szczepionki wszystkim ludziom na świecie, niezależnie od miejsca zamieszkania”. Podkreśla się, że „opracowanie szczepionki to proces złożony i długotrwały”. Strategia ma sprawić, że szczepionki wejdą do dystrybucji „od 12 do 18 miesięcy, jeżeli nie wcześniej”.

Szczepionka na koronawirusa? Wirusolog wskazuje możliwości! [Super Raport]

Unijna szczepionkowa strategia wspiera się na dwóch filarach. FILAR PIERWSZY to zabezpieczenie produkcji szczepionek w UE, a tym samym wystarczających dostaw dla jej państw członkowskich za pomocą umów zakupu z wyprzedzeniem z producentami szczepionek za pośrednictwem instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych. Oprócz tych umów możliwe będzie udostępnienie dodatkowego finansowania i innych form wsparcia. FILAR DRUGI to „dostosowanie ram prawnych UE do obecnej pilnej sytuacji oraz wykorzystanie istniejącej elastyczności regulacyjnej, aby przyspieszyć opracowanie, zatwierdzenie i dostępność szczepionek, zachowując jednocześnie normy ich jakości, bezpieczeństwa i skuteczności”.

By maksymalnie przyspieszyć osiągnięcie celu przez KOGOKOLWIEK Komisja zawrze umowy z poszczególnymi producentami szczepionek w imieniu państw członkowskich. „W zamian za prawo do zakupu określonej liczby dawek szczepionki w określonym terminie”. Wspólnota przeznaczy na to wsparcie 2,7 mld euro, oczywiście po spełnieniu warunków formalnych. Reasumując: Unia dąży do tego, by opracowano szczepionkę skuteczną, bezpieczną (czyli wg wiedzy medycznej mającą możliwie jak najmniej NOP, czyli niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz dostępnej powszechnie. Oświadczenie unijne wskazuje, że oczekiwania, by taka szczepionka była dostępna już w roku 2020, są raczej płonne.

Czytaj SUPER EXPRESS bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. KLIKNIJ tutaj.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły