WHO zamówiła te badania. Dystans LEPIEJ CHRONI przed wirusem niż maseczka

2020-06-03 15:47 abe
Bezpieczny dystans
Autor: Getty Images Bezpieczny dystans

Czyżby minister zdrowia Łukasz Szumowski czytał (jeszcze przed drukiem) materiał opublikowany (2 czerwca) w prestiżowym tygodniku medycznym „The Lancet” i dlatego uwolnił nasze twarze w plenerze od masek? Pewne jest, że naukowo wykazano wyższość tzw. dystansu społecznego nad innymi środkami ochrony indywidualnej.

Pod koniec marca 40 naukowców utworzyło grupę COVID-19 SURGE (Systematic Urgent Review Group Effort), która przyjęła zlecenie od Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na badania nad stopniem skuteczności zapobiegania transmisji koronawirusa u osób używających maseczek, gogli ochronnych i utrzymujących dystans fizyczny (u nas zwany społecznym). W badaniach uczestniczyło 26 tys. osób z 16 krajów i wszystkich kontynentów, z których u 6,5 tys. zdiagnozowano COVID-19. – W przypadku pomiarów dystansu fizycznego stwierdziliśmy, że istnieje zależność między między tym, jak dana osoba była blisko osoby zakażonej a ryzykiem zarażenia – podkreśla dr Derek Chu, jeden z członków grupy badawczej, klinicysta z kanadyjskiego McMaster University. Już wyjaśniamy w czym rzecz. Dystans fizyczny prawdopodobnie – zastrzegają badacze spowoduje zmniejszenie transmisji wirusowej w stopniu umiarkowanym w stopniu 3 na 4 możliwe. Zastosowanie masek (FFP3, FFP2 - N95) może spowodować zmniejszenie prawdopodobieństwo zakażenia w stopniu 2 na 4 możliwe. Podobną skuteczność mają gogle.

Zachowanie odległości metra od zakażonej (lub prawdopodobnie zakażonej) osoby może zmniejszyć ryzyko infekcji z 13 do 3 proc. Badacze korzystając z matematycznych modeli wyliczyli, że zwiększenie tego dystansu o każdy metr (do 3 metrów) redukuje potencjalnie zagrożenie zarażeniem o połowę. Maski obniżają to ryzyko z 17 do 3 proc., a ochronne okulary – z 16 do 6 proc. Wniosek z tego jest taki, że skuteczność można zwiększyć zachowując 3-metrowy dystans, mając na twarzy maseczkę i gogle. Kolejnym odkryciem tych ważnych badań jest to, że maseczki N95 (filtr FFP2) są zdecydowanie skuteczniejsze w powstrzymywaniu transmisji wirusa od maseczek chirurgicznych, nie wspominając już o tych szytych w domu. Przypomnijmy, że WHO zaleca zachowanie co najmniej metra odległości między ludźmi dla ograniczenia ryzyka transmitowania SARS-CoV-2. W tej mierze wśród naukowców również nie ma zgodności, bo – na przykład – prof. Lydia Bourouiba z bostońskiego Massachusetts Institute of Technology uważa, że bezpieczna odległość to 7-8 metrów. W świecie do tych wytycznych zbliżyło się tylko kilka państw. Wśród nich jest Słowacja. Tam zniesiono „maseczkowanie” pod warunkiem utrzymania 5-metrowego dystansu. Za to dla uczestniczących w wydarzeniach kulturalnych obowiązuje... 2-metrowy dystans.

Czytaj SUPER EXPRESS bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie SUPER EXPRESS. KLIKNIJ tutaj.

Szczepionka na koronawirusa? Wirusolog wskazuje możliwości! [Super Raport]

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze