Wielka siła małych granulek

2009-11-20 11:00

Leczenie homeopatyczne jest jednym ze sposobów leczenia farmakologicznego i polega na stosowaniu leków zawierających bardzo małe dawki substancji aktywnych, które w dawkach większych wywołują u osoby zdrowej objawy podobne do objawów chorobowych obserwowanych u pacjenta.

Oznacza to, że ta sama substancja podana w dużych dawkach wywołuje u człowieka zdrowego objawy choroby, zaś podana w minimalnych dawkach, może tę chorobę wyleczyć. Na przykład po użądleniu przez pszczołę pojawia się czerwonoróżowy, swędzący obrzęk, zmniejszający się po przyłożeniu zimnych okładów. Objawy te ustępują po zastosowaniu leku przygotowanego z całej pszczoły.

Czym jest homeopatia?

Często spotykamy się z twierdzeniem - homeopatia to leczenie ziołami czy też - homeopatia to rodzaj ziołolecznictwa, fitoterapii. A jak jest naprawdę?

Tak postawione pytanie wymaga dwóch odpowiedzi - odnoszących się do natury terapii i specyfiki stosowanych w niej leków.

Homeopatia jest zindywidualizowanym sposobem leczenia, co w praktyce oznacza, że lekarz przepisując lek, bierze pod uwagę charakterystyczne objawy schorzenia zgłaszanego przez pacjenta oraz indywidualne objawy i reakcje pacjenta na daną chorobę.

Błędem jest utożsamianie homeopatii z ziołolecznictwem, gdyż leki homeopatyczne są produkowane nie tylko z roślin! Jedynie połowa leków homeopatycznych jest wytwarzana z substancji pochodzenia roślinnego. Pozostałe są pochodzenia zwierzęcego (jady, hormony, naturalne wydzieliny) i mineralnego (metale, związki chemiczne, sole naturalne itp.). O specyfice leków homeopatycznych decyduje także sposób ich wytwarzania - różny od sposobu przygotowywania leków ziołowych.

Nazwa homeopatia wywodzi się od greckich słów: homois, co znaczy podobny i pathos, czyli cierpienie. Istotą leczenia homeopatycznego jest pobudzanie organizmu do uzyskania naturalnej, wewnętrznej równowagi, tzw. homeostazy dynamicznej.

Początki homeopatii sięgają czasów starożytnych - około 400 lat p.n.e. stosował ją Hipokrates. Twórcą współczesnej homeopatii jest żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku niemiecki lekarz Samuel Hahnemann, który sformułował podstawowe prawo homeopatii - podobne lecz podobnym.

Warto wiedzieć

Homeopatia jest integralną częścią medycyny. Wskazania lecznicze leków homeopatycznych zostały usta- lone na podstawie: danych toksykologicznych i farmakologicznych użytych do ich produkcji substancji, wyników badań doświadczalnych oraz obserwacji lekarzy stosujących te leki w codziennej praktyce. Jej skuteczność potwierdzają badania i obserwacje kliniczne, których wyniki są publikowane w czasopismach medycznych.

Sława i homeopatia

Wielu znanych artystów na świecie z powodzeniem stosuje leczenie homeopatyczne. Wśród sław zagranicznych znajdują się między innymi: Tina Turner, Jennifer Aniston, Nelly Furtado, Pamela Anderson, Catherine Zeta-Jones, Orlando Bloom, Jane Fonda, Sir Paul McCartney i rodzina Beckhamów.

Również polscy artyści chętnie sięgają po homeopatię. Do osób, które przekonały się o skuteczności leków homeopatycznych i deklarują poparcie dla tej formy leczenia należą między innymi: Anna Seniuk, Ewa Gawryluk, Robert Moskwa i Tomasz Zubilewicz.

Wśród zwolenników leczenia homeopatycznego znajdujemy także takie sławne postacie, jak: Matka Teresa z Kalkuty, Mahatma Gandhi, Mark Twain oraz Tony Blair.

Homeopatia na dworze królewskim

Rodzina królewska Wielkiej Brytanii od dawna popiera stosowanie leczenia homeopatycznego. Zarówno królowa Elżbieta II, jak i książę Karol wraz z rodziną pozostają pod opieką dr. Petera Fishera, dyrektora Królewskiego Szpitala Homeopatycznego w Londynie.

Homeopatia w Państwie Kościelnym

W 1841 roku papież Grzegorz XVI zainteresował się homeopatią i po zapoznaniu się ze sposobem wytwarzania leków homeopatycznych wydał pozwolenie na ich stosowanie w obrębie Państwa Kościelnego. Od tamtej pory kolejni papieże aprobowali ten sposób leczenia, a nawet przyznawali wysokie odznaczenia lekarzom homeopatom w uznaniu ich zasług za wyleczenie z różnych chorób. Leki homeopatyczne pomogły w wielu przypadkach, m.in. papież Leon XIII został wyleczony z postępującej choroby tchawicy. Także Pius IX, Pius XII i Paweł VI byli leczeni przez lekarzy homeopatów. Kardynał Ratzinger, obecny papież Benedykt XVI, również stosował leczenie homeopatyczne.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły