Za szybko ZDROWIEJĄ. Może ZABRAKNĄĆ materiału do prac nad szczepionką?

2020-05-25 19:00 abe
 Szczepionka na koronawirusa. Czy jest bezpieczna?
Autor: Getty Images Czy szczepionka na COVID-nie zaszkodzi ludziom

Już w styczniu brytyjskie grupy badawcze University of Oxford's Jenner Institute i Oxford Vaccine Group rozpoczęły pracę na opracowaniem szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 bazując w nich na wirusach pobranych od szympansa. Szczepionka ma być jednak DLA LUDZI, a testujący może być za mało! - alarmują wakcynolodzy wymienionych instytucji badawczych.

To, czego obawiają się brytyjscy eksperci wakcynologii, czyli dziedziny medycyny zajmującej się szczepieniami ochronnym, tego obawia się nasz wirusolog, prof. Włodzimierz Gut. W rozmowie z SE podkreślił, że badania nad pozyskaniem szczepionki, w tym wypadku przeciwko SARS-CoV-2, można prowadzić, tylko wtedy, gdy ten wirus istnieje. – Jeśli skończy się pandemia i ten wirus zniknie jak SARS-CoV-1 i MERS, to szczepionka nie zostanie przetestowana, bo nie będzie na kim – mówił nam wirusolog. Brytyjczycy ostrzegają, że spadek zachorowań na Wsypach jest tak duży, że mogą popaść w taki kłopot. W I fazie testów szczepionkę podano by sprawdzić, czy może skutecznie zwalczyć wirusa, 160 zdrowych ochotnikach w wieku od 18 do 55 lat. Wolontariuszom przydzielono losowo prawdziwą dawkę szczepionki testowej lub szczepionki przeciw zapaleniu opon mózgowych.

Do II i III fazy ma przystąpić, jak podaje „Sky News”, 10260 osób w różnym wieku; od dzieci po starców. Z początkiem maja rząd JKM zapowiedział, że we wrześniu może być gotowych ok. 30 mln szczepionek antyC-19, pod warunkiem, że badania powiodą się. Czy jednak taka szczepionka (robocza nazwa: ChAdOx1 nCoV-19) powstanie do września? Pracujący nad nią szanse te określają na „fifty fifty”. Wspominana grupa badawcza, to nie jedyna na Wyspach, która pracuje nad uzyskaniem szczepionki. Wydaje się, że bliższa mety (w świecie na jej opracowaniem trudzi się ponad 100 firm i instytucji badawczych) jest brytyjsko-szwedzka AstraZeneca Plc. Ona też planuje, że we wrześniu szczepionka będzie gotowa. Ostatnio amerykańska i rządowa Agencja Badań i Rozwoju Biomedycyny (Biomedical Advanced Research and Development Authority) przekazała tej firmie niemały grant. To MILIARD dolarów, za które rząd USA zagwarantował sobie prawo do 400 mln szczepionek (co bardzo oburzyło prezydenta Francji). Oczywiście pod warunkiem, że prace prowadzone przez AstraZenec (ma swoją filię także w Polsce) zakończą się sukcesem. Sytuacja (i rywalizacja) na światowym rynku farmaceutycznym w jesieni 2020 r. zapowiada się nader ciekawie.

Czytaj SUPER EXPRESS bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie SUPER EXPRESS. KLIKNIJ tutaj.

Szczepionka na koronawirusa? Wirusolog wskazuje możliwości! [Super Raport]

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze