Zadbaj o swoje oczy: groźne słońce

2010-06-04 4:00

Oczy należy chronić przed słońcem. Jedną z najlepszych ochron oczu są okulary przeciwsłoneczne. Trzeba jednak pamiętać, że w takie okulary warto zainwestować, aby mieć pewność, że posiadają niezbędne filtry UV.

Jeśli założymy ciemne szkła bez filtrów, to takie okulary mogą nam wyrządzić więcej szkody niż pożytku. W ciemnym otoczeniu nasze źrenice naturalnie się rozszerzają. Dlatego ciemne okulary bez zabezpieczeń otwierają drogę niebezpiecznemu promieniowaniu UV do wnętrza oka. A tu takie promieniowanie może uszkodzić delikatne struktury: siatkówkę, plamkę i spowodować w nich nieodwracalne zmiany.

Gdy robi się słonecznie, nie tylko promieniowanie UV stanowi zagrożenie dla oczu. Osoby z wadą wzroku są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo. Ci, którzy noszą soczewki kontaktowe, często w nich pływają w morzu, basenie czy jeziorze. To poważny błąd. Soczewka kontaktowa "pływa" bowiem na oku. Między nią a rogówkę może więc dostać się woda.

Szczególnie niebezpieczne są kąpiele w morskiej wodzie, gdzie występuje pierwotniak o nazwie acanthamoeba. Zakażenie nim prowadzi do poważnego uszkodzenia rogówki, które bardzo trudno wyleczyć. Dodatkowym zagrożeniem jest to, że nie zawsze w czasie urlopu jesteśmy w stanie rygorystycznie przestrzegać zasad higieny związanych z użytkowaniem soczewek. Dlatego na urlop warto zabrać soczewki jednodniowe, które po prostu wyrzuca się po jednorazowym użyciu.

Często również podróżujemy samochodem z otwartą szybą. Trudno zresztą wyobrazić sobie pozamykane okna w upalny dzień, gdy samochód nie jest chłodzony klimatyzacją. W takiej sytuacji jednak warto założyć okulary (korekcyjne, przeciwsłoneczne). Będą one w pewnym stopniu chroniły oczy przed dostaniem się ciała obcego.

Wiosna czy lato to bardzo dobre momenty na to, by zdecydować się na korekcję wzroku. Warto pamiętać, że oczy powinny służyć nam przez całe życie. Niestety, wraz z wiekiem, a czasem z innych przyczyn ich wydolność słabnie.

Na szczęście dzisiejsza medycyna zaprzyjaźniła się z laserem, dzięki czemu łatwo, szybko i bezpiecznie można raz na zawsze pozbyć się wad wzroku.

Z tej metody korzysta coraz więcej osób. Jak zauważyli okuliści, zmieniające się warunki naszej pracy wpływają niekorzystnie na nasze oczy. Większość z nas pracuje w pomieszczeniach klimatyzowanych, głównie przy komputerach. Wtedy dochodzi do wysuszenia oka i dlatego soczewki kontaktowe nie są dobrze tolerowane. A powrót do okularów z różnych względów okazuje się trudny do zaakceptowania.

Inną grupą zgłaszających się na zabiegi są osoby długotrwale stosujące leki. Tak jest w przypadku alergików, którzy nie mogą funkcjonować bez preparatów przeciwhistaminowych, ale także kobiet, które stosują antykoncepcję hormonalną. Długotrwałe przyjmowanie pewnych leków może powodować nietolerancję soczewek kontaktowych. Coraz więcej takich osób zgłasza się właśnie na zabieg laserowej korekcji wad wzroku.

Jeśli zdecydujemy się na korekcję laserową, powinniśmy pomyśleć o tym, gdzie poddać się operacji. Ważne jest to, by był to ośrodek o dużym doświadczeniu i dysponujący najlepszym sprzętem do tego typu operacji. Rola sprzętu, na którym pracują lekarze, jest niezmiernie istotna. Obecnie dostępna jest już najnowsza generacja laserów pozwalających na bardzo precyzyjne wymodelowanie rogówki w ciągu zaledwie kilkunastu sekund. To ważne dla bezpieczeństwa zabiegu - laser oddziałuje tak krótko na rogówkę, że praktycznie nie istnieje ryzyko powstania niepotrzebnych efektów termicznych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły