Katastrofa ekologiczna

Zatruta Odra. Ogłoszą stan klęski żywiołowej? Jest wniosek!

Od dwóch tygodni mieszkańcy alarmują o zatruciu Odry i katastrofie ekologicznej. Z zatrutej Odry wyłowiono już ponad 10 ton śniętych ryb, a nawet martwe bobry. Telewizja RBB, poinformowała, że niemieckie laboratorium wykryło bardzo wysokie stężenie rtęci w próbkach wody pobranej z Odry. Marszałek województwa lubuskiego zapowiedziała zgłoszenie wniosku o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Rzeka została skażona

Martwe ryby pojawiły się dwa tygodnie temu w Odrze w okolicach Kostrzyna i Słubic. W kolejnych dniach śnięte ryby pojawiły się w także w okolicach Oławy (woj. dolnośląskie), w okolicach dolnośląskiego Głogowa oraz Cigacic (woj. lubuskie). Od tamtej pory z zatrutej Odry wyłowiono już 10 ton śniętych ryb. Wędkarze mówią o katastrofie ekologicznej na Odrze, której skutki będą odczuwalne przez wiele lat. Sprawą skażenia Odry zajmuje się prokuratura.

Zatruta Odra. Trwa usuwanie śniętych ryb z rzeki. „Padają wszystkie gatunki”

W piątek, 12 sierpnia Elżbieta Podolak, marszałek województwa lubuskiego poinformowała w mediach społecznościowych, że jej urząd złoży wniosek o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. 

- Niemcy zbadali Odrę. Radio "Oderwelle" informuje o dużym stężeniu rtęci w rzece. Pod żadnym pozorem nie wolno zbliżać się do Odry, poić zwierząt - napisała marszałek.

Katastrofa ekologiczna w Odrze. Kto truje ryby w rzece?

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Czym jest stan klęski żywiołowej?

Marszałek województwa lubuskiego zapewniła, że jeszcze dziś zostanie złożony wniosek o stan klęski żywiołowej na Odrze. Czym jest stan klęski żywiołowej? To jeden z nadzwyczajnych stanów, wprowadzany przez Radę Ministrów, na wniosek właściwego wojewody, marszałka lub z własnej inicjatywy. Zwykle jest wprowadzany w celu zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych bądź awarii technicznych. Stan klęski może zostać wprowadzony na obszarze katastrofy ekologicznej, a także na obszarze, na którym wystąpiły lub mogą wystąpić jej skutki. Stan klęski wprowadza się na czas zapobieżenia lub usunięcia skutków katastrofy, nie dłuższy niż 30 dni.

Czytaj również: Zatruta Odra. Trwa usuwanie śniętych ryb z rzeki. „Padają wszystkie gatunki”

Skażona Odra. Kto zanieczyścił rzekę?

Według ustaleń Onet.pl, śledztwo w sprawie zatrucia Odry przejęła Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu. Jednak jak poinformowała Małgorzata Rosińska, pełniąca obowiązki prokuratora rejonowego w Oławie, śledczym nie udało się ustalić źródła zanieczyszczenia. Wiadomo natomiast, że musiało do niego dojść w rejonie województwa opolskiego. Przyczyn skażenia wody nie ustalono.

Sonda
Czy w Odrze doszło do katastrofy ekologicznej?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki