Pożar hali z toksycznym odpadami w Przylepie

i

Autor: Piotr Jędzura Pożar hali z toksycznym odpadami w Przylepie

Szokujące wnioski

Koszmarne konsekwencje pożaru hali z toksycznymi odpadami w Przylepie. Choroby mogą pojawić się po latach

2024-02-01 7:11

Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze, poinformowała podczas konferencji prasowej w środę, 31 stycznia, o dalszym postępowaniu prowadzonym przez 1. Wydział Śledczy. Dotyczy ono sprawie pożaru niebezpiecznych odpadów zgromadzonych w hali magazynowej w Przylepie, dzielnicy Zielonej Góry, do którego doszło latem ubiegłego roku.

Pożar w Przylepie

Pożar hali z toksycznymi odpadami wybuchł w sobotę, 22 lipca 2023.r. Z ogniem walczyło 370 strażaków zawodowych oraz OSP. Sytuacja była bardzo ciężka.

Czarny dym ze spalanych toksycznych chemikaliów skierował się nad miasto. Minął centrum kierując się w stronę Cigacic. Ewakuacja mieszkańców nie była konieczna, ale miasto było na taką sytuację gotowe.

W toku prowadzonego śledztwa prokuratura otrzymała dwie opinie biegłego z zakresu ochrony środowiska i gospodarki odpadami. W pierwszej biegły stwierdził, że następstwem pożaru było zniszczenie roślin na powierzchni ok. 65 ha. Substancje szczególnie szkodliwe oraz rakotwórcze i toksyczne dostały się bezpośrednio do środowiska z wodami gaśniczymi z wodami rzeki Gęśnik.

Choroby mogą pojawić się nawet po kilku latach

W opinii wskazano, że doszło do istotnego obniżenia jakości powierzchni ziemi, wody oraz powietrza.

Biegły wskazał, że w wyniku pożaru doszło do emisji substancji toksycznych i rakotwórczych do powietrza i bezpośredniego zanieczyszczenia powietrza.

Ilość emitowanych szkodliwych substancji należy szacować w tonach. Ponadto pożar mógł również zagrażać życiu i zdrowiu ludzi poprzez wyzwolenie znacznej energii i eksplozji w trakcie pożaru, a także w wyniku emisji substancji toksycznych do powietrza.  Choroby związane z pożarem mogą pojawić się nawet po kilku latach.

Pierwsze wyroki

W ramach śledztwa przesłuchiwani są świadkowie. Prokuratura oczekuje na opinię biegłych z zakresu pożarnictwa co do przyczyn zdarzenia.

W poniedziałek, 18 grudnia 2023 r. zapadły wyroki dotyczące trujących odpadów zmagazynowanych nielegalnie w hali w Przylepie. Kary usłyszało pięć osób ze spółki Awinion oraz dwoje urzędników ze starostwa powiatowego.

Przemysław B. oraz Katarzyna B., rodzina Bartosza B. usłyszeli wyroki po 3,5 roku więzienia. Joanna S. oraz Bogdan D. do więźnia decyzja sądu trafia na 3 lata oraz 2 miesiące. Wiesław T. za kratami spędzi 3 lata.

Każdy ze skazany ma także zapłacić miastu Zielona Góra po 1 mln zł odszkodowania oraz po 10 tys. zł na NFOŚiGW. Wszyscy dostali 10-letni zakaz prowadzenia działalności gospodarczej dotyczącej odpadów.

Wyroki usłyszeli także urzędnicy ze starostwa zielonogórskiego. Agnieszka R. oraz Stanisław K. zostali skazani na 8 miesięcy więzienia, ale w zawieszeniu na dwa lata. Maj także zapłacić 4 tys. zł grzywny oraz 10 tys. do NFOŚiGW.

Wyroki nie są prawomocne.

Sprawdź, czy możesz zostać strażakiem! Rozwiąż test!

Pytanie 1 z 5
Co powinien zrobić strażak po usłyszeniu sygnału akustycznego w aparacie powietrznym:
Pożar kamienicy w Zielonej Górze