Królowa Słońca upamiętniona przez Google Doodle. Co zrobiła Mária Telkes?

i

Autor: Shutterstock, Library of Congress Prints and Photographs Division. New York World-Telegram and the Sun Newspaper Photograph Collection Mija 122. rocznica urodzin Márii Telkes, znanej jako "Królowa Słońca"

Poszerzała horyzonty nie tylko swoje, ale innych ludzi

"Królowa Słońca" upamiętniona przez Google Doodle. Co zrobiła Mária Telkes?

2022-12-12 8:31

Mija 122. rocznica urodzin Márii Telkes, znanej jako "Królowa Słońca". Urodzona 12 grudnia 1900 r. na Węgrzech. Kobieta zasłynęła jako konstruktorka i pionierka w dziedzinie badań nad energią słoneczną. Po wyemigrowaniu do Stanów Zjednoczonych zaczynała jako biofizyczka w szkole, by trafić do Massachusetts Institute of Technology. Wspomina ją Google Doodle.

Google Doodle wspomina Márię Telkes

Mária Telkes, znana również jako "Królowa Słońca", to bohaterka najnowszego Google Doodle. 12 grudnia przypada 122. rocznica urodzin kobiety, która przyszła na świat w Budapeszcie, ale prawdziwą karierę zrobiła dopiero po emigracji do Stanów Zjednoczonych. Choć zaczynała od posady biofizyczki w szkole, w końcu trafiła do Massachusetts Institute of Technology, gdzie w latach 1939-1953 brała udział w badaniach nad energią słoneczną. W 1947 r. stworzyła pierwszy termoelektryczny generator mocy, a później zaprojektowała system ogrzewania słonecznego dla Dover Sun House. W 1953 r. skonstruowała z kolei pierwszą pierwszą lodówkę termoelektryczną wykorzystującą zasady termoelektryczności półprzewodników.

Dlaczego miała przydomek "Królowa Słońca"?

Mária Telkes jest ponadto znana z bycia wynalazczynią innych termicznych urządzeń, ale mających zastosowanie w praktyce. W tym gronie jest m.in. miniaturowe urządzenie do odsalania do użytku na łodziach ratunkowych. Kobieta zastosowała w nim technologię, dzięki której można było wykorzystać energię słoneczną i kondensację do zbierania wody pitnej. To nie wszystko, bo naukowczyni jest również uważana za pionierkę w tworzeniu systemów magazynowania energii słonecznej, dzięki czemu zyskała właśnie przydomek "Królowej Słońca".

Mária Telkes zmarła 2 grudnia 1995 r., a jej imieniem nazwano kilka szkół średnich w Kalifornii i gimnazjum w Ohio. W 2012 r. doczekała się wprowadzenia do National Inventors Hall of Fame.

Sonda
Czy korzystasz z baterii fotowoltaicznych?
Kiedyś służył do transportu poczty i prasy. Tunel pod ul. Prostą przestanie istnieć!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki