Kwarantanna dla każdego wjeżdżającego do Polski. Pracujący za granicą muszą wybierać!

2020-03-26 10:53 GE
Zaostrzone zasady na przejściach granicznych
Autor: NoSG/Władysław Czulak Zaostrzone zasady na przejściach granicznych

Od piątku, 27 marca, na granicy obowiązywać będą dodatkowe obostrzenia. Dotkną one przede wszystkim osoby pracujące na co dzień u naszych sąsiadów. Wielu z nich musi podjąć bardzo trudną decyzję. Czasu zostało niewiele.

O nowych obostrzeniach na granicy poinformował m.in. Lubuski Urząd Wojewódzki. Nowe procedury na przejściach granicznych związane są z wprowadzonymi przez rząd ograniczeniami w poruszaniu się. Od piątku, 27 marca, obowiązkowej kwarantannie poddane zostaną wszystkie osoby przekraczające granicę. Do tej pory z obowiązku tego zwolnione były osoby, które mieszkają w Polsce, bądź w kraju sąsiednim, ale pracują na co dzień w drugim kraju i do tej pory przekraczały granicę regularnie.

Dotychczas, w drodze do pracy i z pracy, osoby te mogły przekraczać granice i nie były objęte 14-dniową kwarantanną. Podstawą do tego były dokumenty potwierdzające zatrudnienie po drugiej stronie granicy.

Nowe ograniczenia obowiązywać będą od północy 27 marca. Jak powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, osoby, które obejmą nowe przepisy muszą zdecydować, czy pozostaną za granicą, by móc dalej pracować, czy poddadzą się obowiązkowej kwarantannie w Polsce.

- Zamknięcie granic nie oznacza zamknięcia na przepływ towarów. Tu nie ma żadnych ograniczeń. Wszelkie towary, które są niezbędne dla naszych obywateli, dla naszego kraju i handlu, płynnie przekraczają granice – powiedział minister Mariusz Kamiński. - Kierowcy samochodów ciężarowych są zwolnieni z kwarantanny – podkreślił gen. dyw. SG Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej.

Jak informuje straż graniczna, osoba, która przekracza polską granicę w ramach wykonywania czynności zawodowych w Polsce lub w państwie sąsiadującym, od 27 marca 2020 r. może wystąpić z wnioskiem do właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o wydanie zaświadczenia o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny.

SUPER RAPORT - odc. 4

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.