Nie żyje bp Adam Dyczkowski, biskup zielonogórsko-gorzowski

2021-01-11 14:09 eib
Nie żyje bp Adam Dyczkowski, biskup zielonogórsko-gorzowski
Autor: Diecezja Zielonogórko-Gorzowska Nie żyje bp Adam Dyczkowski, biskup zielonogórsko-gorzowski

W niedzielę,10 stycznia 2021 roku, w godzinach porannych w zielonogórskim Domu Księży Emerytów zmarł bp Adam Dyczkowski, emerytowany biskup zielonogórsko-gorzowski.

Nie żyje bp Adam Dyczkowski, biskup zielonogórsko-gorzowski

Biskup zielonogórsko-gorzowski, Adam Dyczkowski, zmarł w niedzielę (10.01.2021 rano w zielonogórskim Domu Księży Emerytów.

Kim był bp Adam Dyczkowski, biskup zielonogórsko-gorzowski

Biskup Adam Dyczkowski urodził się 17 listopada 1932 r. w Kętach. Jego ojciec był nauczycielem matematyki w liceum ogólnokształcącym w Kętach. W rodzinnej miejscowości ukończył szkołę podstawową, gimnazjum i liceum. W 1952 r. wstąpił do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. 23 czerwca 1957 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Bolesława Kominka. W latach 1957-64 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbywał studia specjalistyczne, które uwieńczył uzyskaniem tytułu doktora w zakresie filozofii przyrody. Następnie pracował we Wrocławiu jako wikariusz parafii katedralnej, duszpasterz młodzieży akademickiej i inteligencji, a także wykładowca filozofii w seminarium duchownym.

Zobacz: Takie emerytury mają KSIĘŻA w kujawsko-pomorskim. Ile pieniędzy dostają emerytowani duchowni?

Ksiądz Adam Dyczkowski 17 lipca 1993 r. otrzymał nominację na biskupa zielonogórsko-gorzowskiego. Po osiągnięciu 75. roku życia złożył rezygnację z urzędu. 29 grudnia 2007 r. przeszedł w stan spoczynku. Na emeryturze zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Zielonej Górze.

Otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gorzowa Wlkp., Głogowa i Zielonej Góry. Uniwersytet Zielonogórski wyróżnił go doktoratem honoris causa.

Informacje o dacie i miejscu pogrzebu zostaną podane w późniejszym terminie.

Ksiądz obraża Marylę Rodowicz i Beatę Kozidrak