Takie emerytury mają KSIĘŻA w kujawsko-pomorskim. Ile pieniędzy dostają emerytowani duchowni?

i

Autor: Pixabay

Takie emerytury mają KSIĘŻA w kujawsko-pomorskim. Ile pieniędzy dostają emerytowani duchowni?

2020-12-27 5:59

Jaką emeryturę dostaje ksiądz w województwie kujawsko-pomorskim? Ile miesięcznie ma na utrzymanie się emerytowany duchowny? Polacy coraz częściej zastanawiają się nad tym, na jakie emerytury mogą liczyć księża.

Jaką emeryturę dostaje ksiądz?

W Polsce emerytowani księża mogą otrzymywać świadczenia z dwóch źródeł. Pierwszym z nich jest Fundusz Kościelny. Jest on finansowany z budżetu państwa i obejmuje wszystkich duchownych przechodzących w stan spoczynku zawodowego. Emerytura ta wypłacana jest od 75. roku życia . To właśnie wtedy księża osiągają wiek emerytalny. Według ostatnich pełnych danych, na Fundusz Kościelny podatnicy wyłożyli w ciągu roku 171 mln złotych.

Drugim źródłem dochodów emerytowanych księży jest emerytura z ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych). Zasadę działania wyjaśnił dla "Gazety Krakowskiej" ksiądz dr Marcin Jiers, rzecznik Diecezji Bydgoskiej.

- To, jaką emeryturę będzie miał ksiądz, który osiągnął 65 rok życia, zależy od tego, jakie składki odprowadzał do ZUS w czasie swojej posługi - mówi.

Kwoty te nie są jednolite dla każdego z księży. W większości przypadków duchowni odprowadzają do ZUS składki od najniższego dochodu (2600 zł brutto, a 1920,62 zł netto).

- Jeśli ksiądz był zatrudnionych w wojsku, szkole, czy policji, składki odprowadza jego pracodawca i to na ich podstawie ma wyliczoną emeryturę - wyjaśnia ks. Jiers.

Według nieoficjalnych informacji, do których dotarła gazeta Krakowska wynika, że proboszcz parafii może liczyć na emeryturę sięgającą około 5 tysięcy złotych, natomiast emerytowani biskupi mogą otrzymywać nawet około 10 tysięcy złotych miesięcznie.

Zobacz także: Koronawirus: Ksiądz przyjdzie do szpitala. Także do chorych na COVID-19

Ksiądz ratownik medyczny
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany