37-letni kierowca busa przewoził ponad tonę nielegalnego tytoniu

i

Autor: KAS 37-letni kierowca busa przewoził ponad tonę nielegalnego tytoniu

Lubuskie

Paragon nie wystarczył. 37-latek przewoził ponad tonę nielegalnego tytoniu

2022-08-02 11:17

Funkcjonariusze lubuskiej Służby Celno-Skarbowej zatrzymali pod Zieloną Górą kierowcę dostawczego busa, który przewoził 1,3 tony nielegalnego tytoniu. 37-latek posiadał tylko paragon poświadczający zakup towaru za granicą, ale nie zgłosił przewozu w systemie SENT. Grozi mu teraz wysoka grzywna, a nawet więzienie. Straty Skarbu Państwa oszacowano na 670 tys. zł.

W okolicach Zielonej Góry funkcjonariusze lubuskiej Służby Celno-Skarbowej zatrzymali do kontroli dostawczego busa. Jak się okazało, 37-letni kierowca przewoził 1,3 tony suszonych liści tytoniu powiązanych w baloty. Mężczyzna nie posiadał przy sobie dokumentów przewozowych ani zakupu. Funkcjonariuszom przedstawił jedynie paragon poświadczający zakup towaru na terenie Niemiec.

To jednak nie wystarczyło. Przewóz suszu tytoniowego, który jest towarem akcyzowym, podlega zgłoszeniu w systemie SENT (System Elektronicznego Nadzoru Transportu), który umożliwia monitorowanie transportu. Co więcej jednak, za 1,3 tony liści tytoniu powinno do Skarbu Państwa trafić 670 tys. zł z tytułu podatku akcyzowego.

37-letni kierowca został zatrzymany i przesłuchany. Za brak zgłoszenia w systemie SENT został ukarany mandatem karnym w wysokości 7,5 tys. zł. Poważniejsze konsekwencje grożą mu natomiast za nieopłacenie akcyzy - w tym przypadku grozi mu kara grzywny lub kara pozbawienia wolności, bądź też obie te kary łącznie

Sonda
Czy kupiłeś kiedyś papierosy pochodzące z przemytu?
Pirat drogowy za kierownicą tira. Gigantyczny mandat dla Serba