Rząd wprowadzi regionalizację obostrzeń? W których regionach? Chce tego Ministerstwo Zdrowia

2021-02-23 16:45 Michał Michalak
Rząd wprowadzi regionalizację obostrzeń? W których regionach? Chce tego Ministerstwo Zdrowia
Autor: Tumisu/cc0/Pixabay.com Rząd rozważa wprowadzenie regionalizację obostrzeń, którą popiera Ministerstwo Zdrowia. Które regiony zostaną nią objęte?

Rząd wprowadzi regionalizację obostrzeń koronawirusowych? To najbardziej prawdopodobny scenariusz na kolejne tygodnie, który popiera w dodatku Ministerstwo Zdrowia. Jak należy się domyślać, regionalizacja obostrzeń dotknie przede wszystkim regiony, gdzie potwierdzono najwięcej przypadków koronawirusa. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia wyliczał dziś, w których z nich panuje najgorsza sytuacja epidemiczna.

Rząd wprowadzi regionalizację obostrzeń? W których regionach? Chce tego Ministerstwo Zdrowia

Jak informuje RMF24.pl, rząd rozważa wprowadzenie regionalizacji obostrzeń, który jest najczęściej rozpatrywanym wariantem dotyczących powrotu wybranych ograniczeń. Popiera go jednocześnie Ministerstwo Zdrowia, którego rzecznik Wojciech Andrusiewicz wskazywał dziś, w których regionach sytuacja epidemiczna jest najgorsza . Biorąc pod uwagę ostatnie dni, to przede wszystkim województwa: warmińsko-mazurskie, pomorskie i lubuskie.

- Jeżeli dla całej Polski skala dziennych zakażeń w ostatnim tygodniu to jest około 19 na 100 tys. mieszkańców, to w samym województwie warmińsko-mazurskim to jest około 42 nowych zakażeń dziennie - mówił rzecznik Ministerstwa Zdrowia cytowany przez RMF24.pl.

Jak informuje RMF24.pl, regionalizacją obostrzeń może być także objęte województwo mazowieckie, które ma mniejszą dzienną liczbę zakażeń niż Pomorskie (29) i Lubuskie (26). Najgorsza sytuacja panuje jednak na Warmii i Mazurach, co potwierdza Janusz Dzisko, tamtejszy wojewódzki inspektor sanitarny.

- Nie wszyscy, którzy przeszli Covid-19, wykształcili przeciwciała i osoby te ponownie chorują. Analizujemy jeden przypadek pacjenta, który ponowną infekcję przechodzi zaledwie po pół roku od poprzedniego zakażenia - mówi mężczyzna RMF24.pl.

Jak informuje RMF24.pl, województwa objęte regionalizacją obostrzeń prawdopodobnie będą musiały ponownie wprowadzić ograniczenia w handlu, kulturze i sporcie - to przynajmniej najczęściej rozważana opcja. Niezależnie od tego w środę rząd ma ogłosić nakaz noszenia masek ochronnych, co jednocześnie wyłączy używanie szalików, chust, przyłbic itp. Poza tym do Polski, bez żadnych problemów, będą mogły wjechać tylko te osoby, które przedstawią negatywny wynik testu na koronawirusa - pozostałe czeka kwarantanna. Nie zapadły jeszcze ostateczne decyzje w kwestii stoków narciarskich, sklepów i kin.

Kaczyński zagroził wyborami

dr Maciej Hamankiewicz: Mówienie o falach epidemii jest niepotrzebne. Przed nami jeszcze wiele fal [Super Raport]