Ile zarabiać będzie Robert Dowhan? Był senatorem teraz startuje do Sejmu

i

Autor: gov.pl; pixabay.com

Wybory 2023

Robert Dowhan już nie będzie senatorem. Znalazł się na liście do Sejmu. Czy jego zarobki się zmienią?

Przygotowania do kampanii wyborczej na Wybory 2023 idą pełną parą. 6 września 2023 r. poznaliśmy już wszystkie listy kandydatów do Sejmu i Senatu. Sporym zaskoczeniem okazała się kandydatura byłego senatora Platformy Obywatelskiej. Robert Dowhan znalazł się na liście KO do Sejmu. Ile będzie zarabiać? Kwota robi wrażenie!

Kim jest Robert Dowhan?

Robert Dowhan urodził się 14 lipca 1967 r. w Lubsku. Ukończył studia w Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, na Wydziale Zamiejscowym w Gorzowie Wielkopolskim. Znany jest najbardziej ze sprawowania miejsca w zarządzie i później bycia prezesem Zielonogórskiego Klubu Żużlowego "Falubaz". W latach 2006-2013 r. był prezesem Zielonogórskiego Klubu Żużlowego Sportowa Spółka Akcyjna. Swoją karierę polityczną w Zielonej Górze sprawował jako radny miasta w latach 2006-2011. Był także sekretarzem Senatu IX kadencji. A od 2018 r. jest członkiem Komisji Marketingowej Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Były senator Dowhan z szansą na bycie posłem?

Koalicja Obywatelska jako pierwsza partia podała listy kandydatów do Sejmu. W okręgu nr 8 obejmującym Lubuskie na liście pojawiły się znane nazwiska. W tym okręgu na pozycji numer 4 znalazł się Robert Dowhan. Dla byłego senatora szykuje się duża zmiana.

Pensja Roberta Dowhana. Ile zarabiać będzie były senator jako poseł?

Jak poinformował Sejm uposażenie poselskie wynosi 12 826,64 zł brutto, natomiast dieta parlamentarna 4 008,33 zł brutto, czyli w sumie 16,8 tys. zł brutto. Dla porównania zarobki senatora w Polsce po badaniu Najwyższej Izby Kontroli, w 2020 r. zatrudnionych na tym stanowisku było 89 osób. Średnie zarobki senatorów wynosiły 9 205,40 zł.