Ferie

i

Autor: pixabay.com

Zielona Góra: Ferie w mieście nie muszą być nudne!

2020-01-14 10:05

Wielkimi krokami zbliżają się ferie zimowe, które będzie można spędzić m.in. w Centrum Nauki Keplera - Centrum Przyrodniczym w Zielonej Górze.

Świat brył, tajniki fotografii, mikroskopowanie i wiele, wiele innych warsztatów dla najmłodszych zielonogórzan. Takie zajęcia przygotuje dla uczniów Centrum Przyrodnicze. W sumie będzie ponad 10 bloków tematycznych.

W warsztatach będą mogły wziąć udział już przedszkolaki. Zajęcia są adresowane nawet dla 4-latków - zapewnia w rozmowie z Radiem ESKA Krystyna Walińska, kierownik Centrum Przyrodniczego.

Zajęcia w Centrum Przyrodniczym w Zielonej Górze będą się odbywać się od 28 stycznia do 7 lutego. Na większość warsztatów obowiązują wcześniejsze zapisy.

Poniżej znajdziecie zajęcia przygotowane dla zielonogórzan:

MIKROSKOPOWANIE – NIC PROSTSZEGO
PROWADZĄCY: Dagmara Kołeczek-Sprawka

Zadaniem uczestników jest przygotowanie preparatów mikroskopowych różnych organizmów, które następnie będą obserwowane pod mikroskopem. Pomocnym będzie sporządzenie rysunków biologicznych i ich opis. Dzięki adapterom i własnym telefonom komórkowym możliwy będzie zapis obrazu w postaci zdjęcia czy filmu. Na podstawie zgromadzonych danych uczestnicy wykonają model 3D z modelarskiej masy samoutwardzalnej wybranego, zaobserwowanego organizmu.

PODRÓŻ DO PRZESZŁOŚCI
PROWADZĄCY: Natalia Pietrus-Czekałowska, Klaudia Michalewicz

Na zajęciach dzieci wyruszą w fascynującą podróż w przeszłość. Będą mogły poczuć się jak na ekspedycji paleontologicznej. Trylobity, amonity, dinozaury i inne niesamowite, prehistoryczne organizmy nie będą im obce. Nowoczesne technologie będą wspomagały tę podróż (film 3D, ozoboty, AR - rozszerzona rzeczywistość). Nie zabraknie miłego upominku – niespodzianki.. Zajęcia prowadzone będą metodami warsztatowymi z elementami pokazowymi.

POD NAPIĘCIEM
PROWADZĄCY: Natalia Pietrus-Czekałowska, Ita Szczepańska

Zajęcia pozwolą odpowiedzieć na pytania: Jak powstaje ładunek elektryczny? Jak powstaje prąd? Czy wszystko przewodzi prąd?
Zajęcia prowadzone w trybie warsztatowym. Podczas warsztatów uczestnikom zostaną przybliżone zagadnienia z elektrostatyki. Poznają metody elektryzowania ciał przez tarcie i indukcję, zapoznają się z urządzeniami związanymi z tą tematyką np. generatorem Van de Graaffa, oraz nauczą się budować prosty układ elektryczny.

ZIMOWE EKSPERYMENTOWANIE
PROWADZĄCY: Angelika Chołowienko, Aleksandra Dyrkacz

Zajęcia mają na celu zachęcić uczestników do zgłębiania tajników chemii, poprzez szereg zaskakujących pokazów i eksperymentów. Sztuczny śnieg, śpiewające owoce – to tylko niektóre z przygotowanych eksperymentów. Podczas tych zajęć przekonamy się, że chemia jest niezwykle ciekawa i towarzyszy nam każdego dnia.

TAJNIKI FOTOGRAFII
PROWADZĄCY: Aleksandra Dyrkacz, Magdalena Konys

Zajęcia będą miały charakter warsztatowy, z elementami wykładu
i pogadanki. uczestnicy w atrakcyjnej formie - „mini wystawa” sprzętu fotograficznego oraz fotografii, poznają historię fotografii oraz podstawowe zasady powstawania fotografii tradycyjnej. Podczas zajęć samodzielnie wykonają prace w technice cyjanotypii: kompozycje roślinne, odbitki własnoręcznie wykonanych szablonów.


MAGICZNA WODA
PROWADZĄCY: Urszula Karwalajtys, Magda Hudak

Zajęcia oparte o eksperyment pozwolą odpowiedzieć na pytanie - na czym polega magia wody. Dowiemy się jak woda wpływa na otaczający nas świat. Uczestnicy przeprowadzą doświadczenia, dzięki którym poznają niezwykłe własności zwykłej wody.


Z NAUKĄ MI DO TWARZY
PROWADZĄCY: Urszula Karwalajtys, Magda Hudak

Na zajęciach zabierzemy ich uczestników w magiczny świat nauki i sprawdzimy m.in.: Czy łyżka potrafi śpiewać? Czy do nadmuchania balona zawsze potrzebne jest powietrze? Czy czarne zawsze jest czarne? I czy medal zawsze ma dwie strony?

ŚWIAT BRYŁ
PROWADZĄCY: Magdalena Konys, Małgorzata Tomaszewska

Zajęcia poszerzające wiedzę o figurach przestrzennych, pozwalające dostrzec je w otaczającym nas świecie i w różnych dziedzinach życia. Na zajęciach rozwijamy wyobraźnię, a także poznajemy bryły platońskie. Każdy, ze specjalnie przygotowanych modułów, zbuduje swoją bryłę i zabierze ją do domu. Kreatywni będą mieli okazję zbudować oryginalne bryły z klocków magnetycznych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki