Kwas hialuronowy pozwala leczyć zwyrodnienia stawów

2010-07-03 4:00

Kwas hialuronowy (HA), stosownie do jego właściwości biologicznych, znajduje wiele zastosowań w medycynie. Stosunkowo najlepiej opisanym w literaturze jego zastosowaniem są iniekcje dostawowe w chorobie zwyrodnieniowej stawów, głównie stawu kolanowego. Przyczyna leży w wielkości tego stawu i łatwym do niego dostępie.

Leczenie stawów

Choć choroba zwyrodnieniowa każdego stawu maziówkowego jest wskazaniem do stosowania kwasu hialuronowego, wyniki leczenia zależą przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. Obowiązuje zasada, że wcześniejsze jego zastosowanie jest bardziej efektywne.

Opisano wiele przypadków jego skutecznego zastosowania w stawach: kolanowym, biodrowym, barkowym, skroniowo-żuchwowym i skokowym. Podjęto także próby jego zastosowania w postaci iniekcji w przewlekłym zapaleniu ścięgna Achillesa, a także innych ścięgien. Preparaty HA w postaci iniekcji dostawowych stosowane są w medycynie od 1986 r. W chwili obecnej wiele firm na świecie produkuje własne preparaty HA. Różnią się one między sobą masą cząsteczkową, sposobem otrzymywania HA oraz ewentualnymi modyfikacjami chemicznymi.

Głównymi źródłami otrzymywania HA do celów leczniczych jest obecnie biofermentacja, czyli wytwarzanie kwasu w laboratoriach na bazie bakterii Streptococus equi. Pozyskiwanie kwasu odzwierzęco (z grzebieni kogutów) daje dużo powikłań i w Europie odchodzi się od tego. Najnowsze preparaty posiadają kwas hialuronowy stabilizowany, aby efekty utrzymywały się dłużej i by wystarczyły 3 iniekcje na 12 miesięcy.

Mechanizm działania HA w chorobie zwyrodnieniowej stawów polega na wpływie na mechanikę stawu - przywrócenie właściwej masy cząsteczkowej HA w płynie stawowym oraz na wpływie na proces zapalny - wiadomo, że HA hamuje migrację, chemotaksję i fagocytozę leukocytów. Wiadomo także, że może wpływać na produkcję wielu innych mediatorów procesu zapalnego. Obserwowano także bezpośrednie działanie przeciwbólowe HA w chorobie zwyrodnieniowej stawów, jednak jego mechanizm nie jest jeszcze do końca poznany. Preparaty kwasu hialuronowego zostały docenione na całym świecie i są rekomendowane przez American College of Rheumatology (ACR) w przypadkach, kiedy leczenie metodami tradycyjnymi nie przynosi spodziewanych efektów bądź jest przeciwwskazane.

Nie tylko stawy

Kwas hialuronowy ma nie tylko zastosowanie w leczeniu stawów. Najstarsze zastosowanie ma w przypadku choroby oczu. Z powodu doskonałej zdolności do wiązania wody jest on składnikiem wielu kropli do oczu stosowanych w tzw. zespole suchego oka. Jest także podstawowym składnikiem preparatów ochronnych stosowanych w trakcie wszczepiania soczewek wewnątrzgałkowych oraz laserowej chirurgii oka.

Kwas ma również zastosowanie w chirurgii plastycznej i kosmetycznej. Te same właściwości predysponują go do użycia w likwidacji zmarszczek oraz innych kosmetycznych korekcjach. Kwas ten jest oczywiście o innych stężeniach i mocno sieciowany dla maksymalizacji efektów.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki