Dofinasowanie za utylizację, transport lub usuwanie zwierząt

2010-06-20 4:00

Rolnicy, którzy stracili w powodzi swój inwentarz, mogą liczyć na dofinansowanie przez Agencję Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa kosztów związanych z usuwaniem, transportem i utylizacją martwych zwierząt. Oto jak się o nie ubiegać.

Katastrofalna powódź w naszym kraju, oprócz innych zniszczeń, spowodowała też śmierć wielu zwierząt gospodarskich. Utopione zwierzęta mogą stanowić poważne zagrożenie sanitarne, dlatego konieczne jest szybkie ich zebranie i utylizacja. Tymczasem wielu właścicieli nie może szybko złożyć "Oświadczenia producenta rolnego", które jest konieczne do uruchomienia procedury utylizacyjnej padłego zwierzęcia.

Powodzianie często musieli opuścić swoje domostwa, a z kolei niektóre utopione zwierzęta woda poniosła bardzo daleko od ich gospodarstw. Dlatego ARiMR uprościła procedury obowiązujące przy utylizacji zwierząt gospodarskich padłych w wyniku powodzi. Agencja wprowadziła do procedury utylizacyjnej, obok "Oświadczenia rolnika", dodatkowy dokument o nazwie "Zbiorczy protokół", pod którym zamiast właściciela zwierzęcia mogą się podpisać przedstawiciele gminy i powiatowego lekarza weterynarii działającego na terenie dotkniętym powodzią. Ten dokument pozwala doprowadzić do szybkiego przewiezienia padłych zwierząt do zakładów utylizacyjnych.

Uproszczona procedura

"Zbiorcze protokoły" będą wykorzystywane do rozliczania kosztów związanych z przeprowadzaniem utylizacji znajdowanych zwierząt. Proces rozliczenia rozpocznie się od porównania danych z protokołów (zawierających numery padłych zwierząt spisane z kolczyków lub z tatuaży) z informacjami znajdującymi się w prowadzonym przez ARiMR Systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt. To pozwoli ustalić producenta rolnego, do którego należało konkretne padłe i zutylizowane zwierzę.

Wtedy jego właściciel zostanie poproszony o wypełnienie "Oświadczenia producenta rolnego". Ten dokument uprawnia do skorzystania przez rolnika z dofinansowania przez ARiMR kosztów zbioru, transportu i utylizacji padłego zwierzęcia. Po zakończeniu operacji firma utylizacyjna przedstawia ARiMR dokumentację, która to potwierdza, a Agencja w imieniu rolnika przekazuje jej pieniądze za wykonaną pracę.

Zapłaci gmina

Wśród zwierząt gospodarskich, które utopiły się podczas powodzi, są też takie, które nie były zgłoszone przez rolników do systemu identyfikacji i rejestracji prowadzonego przez ARiMR. Wtedy nie ma możliwości ustalenia ich właściciela, a tym samym Agencja nie może dofinansować kosztów związanych ze zbiorem, transportem i utylizacją padłych zwierząt. W takiej sytuacji obowiązek zapewnienia zbierania, transportu i utylizacji należy do zadań gminy. To ona zleca wtedy odbiór i utylizację niezidentyfikowanych zwłok zwierzęcych zakładom utylizacyjnym.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki