Choroby układu oddechowego - poważne zagrożenie

2010-07-01 4:00

Inhalacje i po prostu wdychanie bogatego w składniki mineralne powietrza na pewno przyniosą znaczną ulgę osobom zmagającym się z przewlekłymi lub powtarzającymi się chorobami płuc, oskrzeli czy górnych dróg oddechowych

Bardzo męczę się z astmą

- Wybieram się do Ciechocinka. Mam nadzieję, że tam coś poradzą na moją astmę. Mam okropne problemy z oddychaniem i zwykłe leki już mi nie pomagają - mówi Lucyna Bogacka (54 l.) z Koszalina (woj. zachodniopomorskie). - Moja koleżanka mająca podobne problemy zdrowotne była tam w ubiegłym roku i bardzo sobie chwaliła pobyt w sanatorium.

None

Schorzenia płuc, oskrzeli czy górnych dróg oddechowych to jedne z najniebezpieczniejszych przypadłości. Nieleczone mogą doprowadzić do bardzo poważnych komplikacji, a nawet do kalectwa i śmierci chorego.

Układ oddechowy to jakby filtr i łącznik organizmu ze środowiskiem zewnętrznym. A jak wiadomo, w powietrzu czyha na nas wiele niebezpieczeństw - pyły, gazy, dym papierosowy, bakterie. Dlatego powinniśmy w szczególny sposób chronić siebie samych przed czynnikami sprzyjającymi powstawaniu chorób układu oddechowego, zarówno tych laryngologicznych, jak i pulmonologicznych. W przypadku chorób przewlekłych nie powinniśmy zaniedbywać leczenia, aby choroba nie postępowała i nie zagrażała innym układom, np. krwionośnemu.

Objawy choroby i przebieg

Choroby te są stosunkowo łatwe do zidentyfikowania. To za sprawą bardzo charakterystycznych objawów, takich jak kaszel, duszności, ściskanie w klatce piersiowej - tzw. ciężki oddech. Niekiedy mogą pojawić się krwioplucie lub sinienie. Czasem choroba może zaczynać się od tzw. objawów ogólnych, jak np. osłabienie czy gorączka, które mogą być także symptomami zupełnie innej przypadłości.

Choroby układu oddechowego w zależności od rodzaju mogą mieć różny przebieg. Te najprostsze infekcje pojawiają się dosyć nieoczekiwanie. Bywa, że mają ostry przebieg, ale są stosunkowo łatwo wyleczalne. Inną grupą są choroby, których początek wygląda podobnie, ale trwają zdecydowanie dłużej, np. zapalenie płuc. Zupełnie inny przebieg mają choroby przewlekłe. Z reguły mają one niejasny, trudny do zdiagnozowania początek i charakteryzują się czasowym nasileniem, np. astma. Co waż-ne, okres pomiędzy napadami choroby wcale nie oznacza jej ustąpienia. Wtedy u chorego w oskrzelach rozwija się po prostu stan zapalny. Niestety, zdarzają się też choroby, których początki nie dają żadnych objawów. Do tej grupy "ukrytych przypadłości" zaliczamy m.in. nowotwory.

Najczęstsze schorzenia układu oddechowego

Astma - to przewlekła choroba zapalna. Jej przyczyną jest tzw. nadreaktywność oskrzeli. Prowadzi ona do powtarzających się napadów duszności i kaszlu. Z reguły pojawiają się one w nocy lub nad ranem. W przypadku astmy atopowej (częściej spotykanej u młodych ludzi) do ataków dochodzi podczas kontaktu chorego z czynnikiem uczulającym. Do najczęstszych alergenów w astmie należą kurz, sierść, pióra i pyłki traw. Inną odmianą astmy jest tzw. endogenna. Częściej występuje ona u osób starszych. Nie są znane przyczyny powstania tej choroby. Podczas ataków astmy chory odczuwa niepokój.

Zapalenie płuc - może wystąpić jako powikłanie po chorobie zakaźnej lub pojawić się samoistnie. Często występuje ono u osób starszych, które muszą leżeć w łóżku. Wtedy przyczyną powstania stanu zapalnego jest brak wentylacji płuc, spowodowany niezmienianiem pozycji.

Przebieg samej choroby może być bardzo różny. Gdy mamy do czynienia z bakteryjnym zapaleniem płuc, zazwyczaj pojawia się wysoka gorączka ok. 40 stopni. Do tego bardzo męczący kaszel i duszności. Bóle mięśni i bóle w klatce piersiowej. W przypadku wirusowego zapalenia płuc u chorego może pojawić się np. tylko znaczne pogorszenie kondycji, bez kaszlu i gorączki. Może też pojawić się sama gorączka. Ponieważ te objawy nie są jednoczesne, zapalenie płuc może nie zostać wykryte. Dopiero zmiany widoczne na zdjęciu rentgenowskim powinny wyjaśnić wątpliwości, czy rzeczywiście mamy do czynienia z tą chorobą.

Mukowiscydoza - to choroba o podłożu genetycznym. Powoduje zagęszczanie się śluzu w organizmie chorego. Wydzielina zatyka przewód pokarmowy i oddechowy. Takie zatory sprzyjają rozwojowi bakterii, co z kolei powoduje "nadprodukcję" białych krwinek, które nie radzą sobie z pokonaniem infekcji. Wydzielają wtedy specjalny kwas, jeszcze bardziej zagęszczający wszelkie wydzieliny. Objawy tej choroby są trudne do rozpoznania, dlatego często mylona jest z innymi schorzeniami, np. astmą. Charakteryzuje ją męczący kaszel, chory bardzo szybko męczy się - nawet przy najmniejszym wysiłku. Często nawracają zapalenia oskrzeli i płuc. Choroba jest właściwie nieuleczalna, ale dostępne obecnie leki pozwalają pacjentowi żyć w miarę normalnie i wydłużają chorym życie.

Leczenie

Uzależnione jest ono od tego, z jaką chorobą mamy do czynienia i jakie jest stadium jej zaawansowania, np. w przypadku zapalenia płuc podejmuje się leczenie uzależnione od przyczyny powstania tej choroby. Gdy mamy do czynienia z zapaleniem płuc o podłożu bakteryjnym, stosuje się antybiotyki. W przypadku wirusowego zapalenia płuc, jedynym wskazaniem może być podawanie witamin. Na pewno ważnym elementem kuracji jest odpoczynek i oszczędzanie sił. Najlepiej też w tym czasie nie wychodzić z domu.

Bardzo znaną i stosowaną od dawna metodą jest stawianie baniek. Ten zabieg zmusza układ odpornościowy do działania. W miejscu stawiania baniek dochodzi do miejscowego przekrwienia. Wtedy to ciałka krwi (obrońcy naszego organizmu) pobudzane są do aktywności i starają się zwalczać chorobę. Stawianie baniek jest jednak niewskazane, gdy mamy do czynienia z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, np. astmą lub kiedy pacjent cierpi na jakąś chorobę układu krwionośnego.

W przypadku astmy stosuje się głównie leki przeciwzapalne. Są one podawane wziewnie (za pomocą specjalnego inhalatora). Dzięki temu docierają wprost do oskrzeli. Chory zażywa także leki rozszerzające oskrzela. W przypadku chorób układu oddechowego absolutnie konieczne jest zaprzestania palenia papierosów.

Zabiegi stosowane w leczeniu chorób układu oddechowego

Inhalacje - kuracjusze wdychają parę wytworzoną z wody zawierającej substancje mineralne. Trwa to od kilkunastu minut do około pół godziny. Inhalacja to metoda najczęściej stosowana jako leczenie schorzeń układu oddechowego, ale może też być stosowana jako profilaktyka ograniczająca rozwój tego typu schorzeń. Najczęściej stosowana jest u dzieci jako metoda zapobiegająca pojawieniu się chorób układu oddechowego. Inhalacja doskonale sprawdza się tak-że w chorobach zakaźnych i wszelkiego rodzaju infekcjach.

Klimatoterapia - to jedna z tzw. inhalacji naturalnych. Polega po prostu na wdychaniu powietrza bogatego w składniki mineralne, np. powietrza morskiego.

Balneoterapia - zabiegi najczęściej stosowane podczas leczenia sanatoryjnego. Wykorzystują naturalne bogactwa ziemi.

Miejscowości uzdrowiskowe, w których leczone są sanatoryjnie choroby układu oddechowego:

ZESPÓŁ NZOZ W PRZEDSIĘBIORSTWIE "UZDROWISKO CIECHOCINEK" S.A., Ciechocinek, ul. Kościuszki 10, tel. 54 283 62 65
SP ZOZ SANATORIUM MSWiA, Ciechocinek, ul. Warzelniana 1, tel. 54 283 91 00
NZOZ SANATORIUM UZDROWISKOWE "ŁĄCZNOŚĆ", Ciechocinek, ul. Warzelniana 4, tel. 54 283 42 21
SANATORIUM UZDROWISKOWE H. CEGIELSKI NZOZ, Dąbki, ul. Wydmowa 8, tel. 94 314 80 47
"INTERFERIE" S.A. OŚRODEK SANATORYJNO-WCZASOWY ARGENTYT, Dąbki, ul. Wydmowa 17, tel. 94 314 81 31
NS ZOZ ZAKŁAD REHABILITACJI LECZNICZEJ "DUKAT", Dąbki, ul. Wydmowa 9, tel. 94 314 80 51
NZOZ SANATORIUM UZDROWISKOWE "CHEMIK", Duszniki-Zdrój, ul. Wojska Polskiego 17, tel. 74 866 94 75
KOLEJOWE SANATORIUM UZDROWISKOWE SP ZOZ, Duszniki-Zdrój, ul. Chopina 3, tel. 74 866 94 62
NZOZ UZDROWISKO KAMIEŃ POMORSKI, Kamień Pomorski, ul. Szpitalna 13, tel. 91 382 11 49
SANATORIUM UZDROWISKOWE "MESKO", Kołobrzeg, ul. Chopina 15a, tel. 94 352 34 62
SANATORIUM UZDROWISKOWE SAN Sp. z o.o, Kołobrzeg, ul. Kasprowicza 17, tel. 94 352 64 41
NZOZ P.P.U.H. DEKOM Sp. z o.o. SU.BAŁTYK, Kołobrzeg, ul. Rodziewiczówny 1, tel. 94 352 40 11
SANATORIUM UZDROWISKOWE ORW "KOŁOBRZEG-PODCZELE" P.U. "HOLTUR" Sp. z o.o., Kołobrzeg, ul. Koszalińska 72, tel. 94 352 94 54
ZOZ SANATORIUM MSWiA, Kołobrzeg, ul. Portowa 22, tel. 94 354 46 20
"UZDROWISKO KOŁOBRZEG", Kołobrzeg, ul. Księdza Piotra Ściegiennego 1, tel. 94 354 88 24
SANATORIUM REHABILITACJI UZDROWISKOWEJ "REVITA" Sp. z o.o., Muszyna, ul. Zielona 3, tel. 18 471 42 80
NZOZ SANATORIUM UZDROWISKOWE "WIARUS", Muszyna-Złockie, Złockie 79, tel. 18 471 42 81
NZOZ KORONA SANATORIUM UZDROWISKOWE, Muszyna, ul. Mściwujewskiego 2, tel. 18 471 43 90
NZOZ "MUSZYNA" CENTRUM REHABILITACJI I PROFILAKTYKI - SANATORIUM UZDROWISKOWE, Muszyna, ul. Mściwujewskiego 1, tel. 18 471 42 05
NZOZ SANATORIUM UZDROWISKOWE "LIMBA", Piwniczna-Zdrój, ul. Krynicka 3, tel. 18 446 42 23
SANATORIUM UZDROWISKOWE "BUDOWLANI-SZCZAWNICA" M. GONCIARZ, W. GONCIARZ SPÓŁKA JAWNA, Podegrodzie 183, tel. 609 13 90 85
WSK PZL-RZESZÓW S.A. SANATORIUM UZDROWISKOWE "DEDAL", Polańczyk, ul. Zdrojowa 23, tel. 13 469 20 09
NZOZ SANATORIUM UZDROWISKOWE "PLON" Sp. z o.o., Polańczyk, ul. Zdrojowa 32, tel. 13 470 30 40
FUNDACJA POMOC SANATORIUM UZDROWISKOWE "SOLINKA", Polańczyk, ul. Zdrojowa 16, tel. 13 470 30 10
AMER-POL Sp. z o.o. Ustrzyki Dolne, ul. W. Pola 3
NZOZ SU "ELA", Polańczyk, ul. Zdrojowa 27, tel. 13 469 20 10
NZZOZ "UZDROWISKO-RABKA", Rabka-Zdrój, ul. Orkana 49, tel. 18 26 92 612
NZOZ SANATORIUM "RZYMIANKA", Rabka-Zdrój, ul. Garncarska 6, tel. 18 267 78 17
SANATORIUM "CEGIELSKI" SKAŁKA WOJCIECH I ELŻBIETA, Rabka-Zdrój, ul. Na Banię 42, tel. 18 267 72 60
NZOZ PRZEDSIĘBIORSTWA SANATORYJNO-TURYSTYCZNEGO "STOMIL" Sp. z o.o., Rymanów-Zdrój, ul. Świerkowa 1, tel. 13 435 74 27
ZESPÓŁ ZAKŁADÓW LECZNICTWA UZDROWISKOWEGO "UZDROWISKO RYMANÓW" S.A., Rymanów-Zdrój, ul. Zdrojowa 48, tel. 13 435 74 01
SP ZOZ SANATORIUM MSWiA, Sopot, ul. Bitwy Pod Płowcami 63/65, tel. 58 551 61 62
SP ZOZ "UZDROWISKO SOPOT", Sopot, ul. Chrobrego 6/8, tel. 58 551 72 65
NZOZ SANATORIUM UZDROWISKOWE ZNP "NAUCZYCIEL", Szczawnica, ul. Połoniny 14, tel. 18 262 24 67
SANATORIUM UZDROWISKOWE "DZWONKÓWKA" S.P., Szczawnica, ul. Połoniny 14 A, tel. 18 262 21 58
ZNZOZ "UZDROWISKO SZCZAWNICA", Szczawnica, ul. Zdrojowa 26, tel. 18 262 22 97
NZOZ SANATORIUM UZDROWISKOWE "GÓRNIK", Szczawnica, ul. Zdrojowa 4, tel. 18 262 24 11
ZUG SZYMGAR-PÓŁNOC Sp. z o.o., ODDZIAŁ SANATORIUM UZDROWISKOWE "HUTNIK", Szczawnica, ul. Połoniny 13, tel. 18 262 26 27
NZOZ "UZDROWISKO SZCZAWNO-JEDLINA", Szczawno-Zdrój, ul. Ratuszowa 1, tel. 74 843 51 05
KOLEJOWE SANATORIUM UZDROWISKOWE SP ZOZ, Szczawno-Zdrój, ul. Ofiar Katynia 3/5, tel. 74 843 27 53
NZOZ "UZDROWISKO USTKA", Ustka, ul. Chopina 2A, tel. 59 814 56 65
SANATORIUM UZDROWISKOWE "MALWA" Sp. z o.o., Ustroń, ul. Szpitalna 45, tel. 33 854 29 67
NZZOZ "UZDROWISKO WYSOWA" S.A., Wysowa-Zdrój 149, tel. 18 353 24 00
NZOZ SANATORIUM UZDROWISKOWE "GLINIK", Wysowa-Zdrój 101, tel. 18 353 20 24

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły