Jak sobie radzić z zapaleniem oczu - problemy ze spojówką i tęczówką

2010-01-28 7:36

Oczy noszą miano zwierciadła duszy. Trzeba o nie dbać, bowiem różne, nawet drobne choroby mogą to nasze zwierciadło zaburzyć.

Do częstych przypadłości należy zapalenie spojówek. Absolutnie nie wolno go lekceważyć. Coś, co z pozoru może wydawać się zapaleniem spojówek, może w rzeczywistości okazać się zapaleniem tęczówki i ciała rzęskowego - czymś o wiele groźniejszym.

Kłopoty ze spojówkami

Zaczerwienienie oczu, kłucie, uczucie ciała obcego czy też piasku pod powiekami, pieczenie, swędzenie, światłowstręt, łzawienie oraz ciężkość i sklejanie się powiek - to najczęstsze symptomy, na jakie skarżą się ludzie. W przypadku ich wystąpienia istnieje duże prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z zapaleniem spojówek.

Przeczytaj koniecznie: O czym świadczy ból oczu

Znane są trzy duże grupy zapalenia spojówek: wywołane zakażeniami, niezakaźne i autoimmunologiczne. Występują jeszcze zapalenia opryszczkowe wywołane przez wirus Herpes simplex, zapalenia towarzyszące półpaścowi, wywołane przez wirus Varicella zoster oraz zapalenia obserwowane w przebiegu wirusowych chorób zakaźnych wieku dziecięcego.

Leczenie

W takich przypadkach leczenie należy zacząć jak najszybciej. Najskuteczniejsze są krople lub maści do oczu - i to zarówno w walce z alergią, jak i w przypadku infekcji bakteryjnych czy grzybiczych. Słabością kropli jest to, że są wodniste i dlatego są szybko usuwane z oka. Dlatego oczy trzeba zakraplać nawet co trzy, cztery godziny. Maści wystarczają na dłużej. Mają gęstą konsystencję i pokrywają spojówkę cienką warstwą, która dość długo się utrzymuje. Stosuje się je od dwóch do czterech razy na dzień.

Patrz też: Wzmocnij zmęczone oczy

Czasami jednak zapalenie może być cięższe. Wtedy nie wystarczą krople i maści, ale trzeba przepisać antybiotyk. Podawany jest on pod postacią tabletek, a niekiedy i w zastrzykach. W przypadku antybiotyku najlepiej jest udać się do laboratorium w celu pobrania ze spojówki gromadzącego się tam wypływu. Dzięki temu będzie można zidentyfikować rodzaj bakterii i określić, na jaki antybiotyk są one najbardziej wrażliwe. Leczenie najczęściej trwa około dwóch tygodni. Jednak odczuwalna poprawa powinna wystąpić już po tygodniu.

Czytaj dalej: zapalenie tęczówki i ciała rzęskowego >>>


Zapalenie tęczówki i ciała rzęskowego

Przyczyną zapalenia tęczówki i ciała rzęskowego są zakażenia bakteryjne lub wirusowe oraz odczyny alergiczne. Czynnik chorobotwórczy dostaje się do tęczówki i ciałka rzęskowego poprzez krew. Źródłem zakażenia mogą być też ogniska zapalne istniejące w różnych narządach (zęby, migdałki czy wyrostek robaczkowy).

Choroba może przebiegać ostro lub przewlekle. W zapaleniu ostrym występują silne bóle oka, łzawienie, światłowstręt, zaburzenia ostrości wzroku. Oko ma zabarwienie sinoczerwone, a tęczówka zmienia kolor na zielonkawy lub brunatnawy. Źrenica zwęża się często i ulega zniekształceniu na skutek zrostów zapalnych.

Zapalenia przewlekłe są znacznie rzadsze niż ostre, a ich objawy są mniej nasilone. W tęczówce powstają nacieki guzkowate, szarawe lub żółtawe, widoczne czasem nawet gołym okiem. Leczenie zapalenia tęczówki i ciała rzęskowego prowadzone jest w szpitalu. Choroba ma charakter nawrotowy i doprowadza w końcu do jaskry następczej i zaćmy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły