Porady

Nie daj się zaćmie

28.04.2010, godz. 02:00
Oko
foto: Brak agencji
Zaćma to objaw procesu starzenia się organizmu. Ryzyko tej choroby zwiększa m.in. promieniowanie rentgenowskie, podczerwone, nadfioletowe i palenie papierosów.

Choroba powoduje zmętnienie i sztywność soczewki.Utrudnione zostaje przewodzenie światła do wnętrza gałki ocznej, to z kolei prowadzi do niebolesnego pogorszenia wzroku.

O zaćmie mogą świadczyć takie objawy, jak niewyraźne lub podwójne widzenie, zamglenie wzroku, rozpraszanie światła wokół jego źródeł, np. wokół reflektorów samochodów czy słońca.

Początki zaćmy można wykryć podczas rutynowego badania okulistycznego. Dla potwierdzenia diagnozy wykonuje się badanie za pomocą oftalmoskopu, polegające na skierowaniu wąskiej wiązki światła na różne części siatkówki.

Zaćmę usuwa się operacyjnie dopiero wtedy, gdy choroba uniemożliwia normalne działanie - czytanie, prowadzenie samochodu. We wczesnym okresie rozwoju zaćmy proste metody, takie jak poprawa oświetlenia czy zmiana okularów, mogą pomóc w widzeniu. Bardzo ważne w zapobieganiu zaćmy jest:

- noszenie okularów przeciwsłonecznych, gdy jest większe nasłonecznienie,

- zakładanie okularów ochronnych, gdy wykonuje się pracę, w której może dojść do urazów narządu wzroku i gdy istnieje zagrożenie promieniowaniem laserowym lub podczerwonym,

- rzucenie palenia.

W zapobieganiu zaćmie dużą rolę odgrywa dieta. Powinna być bogata w witaminy i mikroelementy, które pomagają w prawidłowym widzeniu, a występujące w takich warzywach i owocach jak pomarańcze, pomidory, papryka, sałata, szpinak oraz w pełnoziarnistym pieczywie, kaszach i roślinach strączkowych.

autor: Bożena Stasiak zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: