Porady
SUPER EXPRESS.pl porady zdrowie Jak dbać o oczy

Jak dbać o oczy

24.02.2010, godz. 08:15
Okulista, oczy
foto: Brak agencji
Świat postrzegamy w dużej mierze dzięki oczom. Jesteśmy w stanie podziwiać dzieła sztuki, patrzeć na twarz ukochanej osoby. To część ciała szczególnie ważna dla mężczyzn, którzy mają opinię absolutnych wzrokowców.

Zmiany cywilizacyjne przynoszą nam wiele udogodnień, ale także i zagrożeń. Znacznie więcej czasu przebywamy przed monitorami komputerów i telewizorów, co ma duży wpływ na wzrok. Nasze oczy stale są bardziej przemęczone codzienną intensywną pracą. Nic dziwnego, że przybywa osób z wadami wzroku.

Ostrożnie z komputerem

Praca w sztucznym oświetleniu, w klimatyzowanych pomieszczeniach powoduje, że oczy są zmęczone. Dodatkowo zanieczyszczenie środowiska, znaczna chemizacja otoczenia oraz pożywienia wpływają na rozwój alergii, która dotyka też narząd wzroku.

Także choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca czy choroba nadciśnieniowa, w dłuższej perspektywie mają negatywny wpływ na nasze oczy. Współczesna praca zawodowa opiera się najczęściej na pracy przy komputerze. Niejednokrotnie również po powrocie do domu dla relaksu siadamy przed monitorem. To niedobrze.

Praca przy komputerze związana jest m.in. z nieustanną adaptacją siatkówki do różnych poziomów oświetlenia. Monitory ekranowe wytwarzają także ciepło, które ma wpływ na zwiększenie suchości powietrza. Przebywając przed monitorem, skupiamy uwagę, rzadziej mrugamy, co zwiększa "suchość" oka.

Zielona oaza w biurze

Pracując w biurze, trzeba zwracać uwagę na jakość monitorów, stosowanie filtrów polaryzacyjnych oraz ustawienie komputerów tak, aby redukować odbicia od źródeł światła.

Dobrze, gdy okno nie jest ani przed, ani za ekranem monitora. W pomieszczeniach okna powinny być zaopatrzone w zasłony lub pionowe żaluzje. Trzeba także często wietrzyć pomieszczenia, otaczać się roślinami, robić przerwy w pracy wzrokowej. Zaleca się przerwy 15-minutowe po każdych 2 godzinach pracy, a przy wielogodzinnym cyklu pracy - przerwy 10-minutowe po każdej godzinie.

Przyjaciel okulista

Nie wolno jednak zapominać o regularnych wizytach u okulisty. Szczególnie gdy zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy związane ze wzrokiem. Częstą dolegliwością jest tzw. zespół suchego oka. Oko jest zaczerwienione, pacjent odczuwa suchość, pieczenie, uczucie ciała obcego, kłucie w oku, nadwrażliwość na światło. Najczęściej cierpią na to ludzie przebywający w pomieszczeniach klimatyzowanych, silnie wentylowanych, pracujących z komputerem.

Pamiętajmy również, że brak korekcji wad wzroku prowadzi do zmęczenia, podrażnienia spojówek, światłowstrętu, łzawienia. Często tym objawom towarzyszą bóle głowy. Pracując w niekorzystnych warunkach, starajmy się nawilżać nasze oczy odpowiednimi - wskazanymi przez lekarza - kroplami.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: