Przyczajony wróg

2010-06-20 4:00

Opryszczka wargowa - inaczej zimno, "skwarka" - dokucza prawie połowie ludzkości! Można z nią jednak skutecznie walczyć

Zaczyna się banalnie. Najpierw lekkie, potem coraz bardziej intensywne swędzenie. Szybko na wargach, w ich okolicach, ale także na skrzydełkach nosa pojawiają się małe, bolesne pęcherzyki wypełnione wodnistą cieczą. Po kilku dniach pękają i przysychają (zwykle po tygodniu). Objawom tym może towarzyszyć gorączka, osłabienie, uczucie rozbicia.

Pełzający wirus

Opryszczka jest chorobą wirusową, a wirus, który ją wywołuje, należy do tej samej rodziny, co ospy wietrznej. Nie bez powodu po łacinie nazywa się on herpes, czyli istota pełzająca. Bo "łazi" po ciele z miejsca w miejsce. Podczas gdy w jednym pęcherzyki już przysychają, w innym pojawiają się i końca nie widać. Herpes jest chorobą zakaźną. I to bardzo. Ale wirus zaraża, zanim pęcherzyki przyschną. Strupki nie są groźne. Zarazić się można przez bezpośredni kontakt - pocałunki, picie z tej samej szklanki; również drogą kropelkową - przez kichanie, kaszel.

Zakażenie

Do pierwszego zakażenia z reguły dochodzi już w okresie dzieciństwa. U większości osób wirus jednak długo się nie ujawnia i nie wywołuje żadnych dolegliwości. Pozostaje jakby w uśpieniu, ukryty w siateczce nerwów twarzowych.

Uważa się, że wirusa uaktywnia zimno i ostre słońce. Długie opalanie powoduje bowiem osłabienie skóry i układu odpornościowego. A ten wirus, podobnie jak inne, lubi słabych i zmęczonych.

Jak go powstrzymać

Nasze babki usiłowały likwidować opryszczkę nalewkami z kłącza pięciornika albo dębianek. Matki stosowały pastę do zębów albo czysty spirytus. Takie środki powodowały co najwyżej szybsze przysychanie pęcherzyków i trochę łagodziły przykre pieczenie skóry. Dziś mamy do wyboru wiele leków, głównie maści, których podstawą jest substancja zwana acyklowirem. Wprawdzie powstrzymuje on rozwój opryszczki, nawet gdy jest ona na etapie swędzenia i zaczerwienienia skóry, ale środka, który wyrzuciłby wirusa z organizmu, jak dotąd nie wynaleziono.

Ból towarzyszący tej chorobie można złagodzić, stosując doustnie niesterydowe środki przeciwzapalne. Natomiast przyłożenie kostki lodu czy też wacika zmoczonego w zimnym mleku przyspiesza jej gojenie. Złagodzić dolegliwości pomaga także powolne picie zimnych napojów, ssanie zamrożonych soków owocowych, smarowanie zmian środkami znieczulającymi ogólnie dostępnymi w aptekach. Należy w tym czasie unikać drażniących, słonych i kwaśnych potraw. Nie wolno też nakładać w tym czasie makijażu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły