Uważaj na kleszcze

2010-05-21 4:00

Kleszcze można przynieść nie tylko z lasu, ale także z miejskiego skweru czy parku. Jeśli nie zadbamy o odpowiednią ochronę, musimy liczyć się z tym, że możemy zapaść na śmiertelnie niebezpieczne choroby

Najgroźniejszymi ze schorzeń przenoszonych przez kleszcze są odkleszczowe wirusowe zapalenie mózgu i borelioza. Do zakażenia nimi dochodzi podczas ukłucia przez krwiopijcę (nie każdy kleszcz jest zakażony, ocenia się, że jeden na tysiąc jest nosicielem wirusa).

Powody do niepokoju

Ukłucie zazwyczaj jest niezauważalne, bo kleszcz wtryskuje do rany ofiary ślinę, która zawiera środki przeciwbólowe. Jeśli po kilku dniach od spaceru pojawią się objawy przypominające grypę, którym towarzyszy wysoka gorączka i bóle głowy - możemy podejrzewać, że cierpimy na odkleszczowe zapaleniu mózgu.

Z kolei pierwszym objawem boreliozy jest tzw. rumień wędrujący, czyli plamka o średnicy ok. 2 cm, która z czasem rozszerza się pierścieniowo. Potem pojawiają się inne, poważniejsze objawy - np. stany zapalne stawów i niepokojące objawy neurologiczne.

Jak się zabezpieczyć

Przed odkleszczowym zapaleniem mózgu można się zabezpieczyć szczepionką. Aby w pełni się przed nim uchronić, należy przyjąć trzy dawki. Pierwszą najlepiej wziąć zimą albo wczesną wiosną, drugą w 1-3 miesiące później, a ostatnią, tzw. przypominającą, od 9 do 12 miesięcy po drugiej. Koszt jednej to ok. 100 zł dla osoby dorosłej i ok. 90 zł dla dziecka. Szczepionka chroni przed chorobą przez 3 lata. Zabezpieczenie, choć nie w 100 proc.,występuje już w miesiąc po przyjęciu pierwszej dawki. Niestety, nie ma szczepionki chroniącej przed boreliozą. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Co robić, by nie złapać kleszcza:
Stosować odstraszające kleszcze preparaty (repelenty),
Ubierać się tak, aby odzież zakrywała całe ciało,
Unikać jaskrawych kolorów ubrań, bo te najbardziej przyciągają kleszcze,
Starannie strzepywać ubranie po przyjściu do domu (przed wejściem),
Po spacerze dokładnie oglądać całe ciało.

Jak usunąć kleszcza:
Najlepiej usunąć kleszcza specjalną pęsetą. Nie wolno smarować go spirytusem, masłem czy czymkolwiek, dla ułatwienia wyjęcia, bo to tylko pogorszy sprawę. Kleszcz zacznie się dusić i jeszcze szybciej wpuści do krwi groźne wirusy czy bakterie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły