Gdzie grill na osiedlu

2013-07-03 4:00

Przeszkadzają ci grillujący pod blokiem sąsiedzi? Zastanawiasz się, czy mają do tego prawo? Mec. Jacek Świeca, partner zarządzający Kancelarii Świeca i Wspólnicy podpowiada, co zrobić w takiej sytuacji.

Moi sąsiedzi regularnie urządzają grilla na trawniku pod blokiem. Kiedy mieszkańcy zwracają im uwagę, zapraszają, żeby się przyłączyć. Twierdzą, że zabronione jest grillowanie na balkonie, ale na trawie, na świeżym powietrzu, można go urządzać bez ograniczeń. Mam wątpliwości, ale czy są one zasadne? Ireneusz (60 l.)

Ekspert: Wytwarzanie dymu to naruszenie

W polskim prawie nie ma żadnego przepisu wprost zakazującego urządzanie grilla na osiedlu czy balkonie. Ale istnieją przepisy prawa cywilnego oraz prawa wykroczeń, które pośrednio odnoszą się do grillowania.

Po pierwsze, Kodeks cywilny zawiera przepisy odnoszące się do stosunków sąsiedzkich, które noszą nazwę prawa sąsiedzkiego. To głównie art. 144 k.c., który reguluje kwestie oddziaływania jednej nieruchomości na drugą. Chodzi o sytuację, w której korzystający z nieruchomości właściciel oddziałuje swoim zachowaniem na nieruchomość sąsiada. W prawie cywilnym przedstawiona wyżej instytucja nosi nazwę immisji.Dzieli się je na bezpośrednie i pośrednie. Bezpośrednie polegają na bezpośredniej ingerencji w cudzą nieruchomość, np. poprzez skierowanie wody opadowej na działkę sąsiada, i są zakazane przez prawo. Pośrednie reguluje wspomniany przepis art. 144 k.c. Pośrednią immisją może być np. wytwarzanie hałasu czy dymu. Według art. 144 k.c. właściciel nieruchomości powinien powstrzymać się od działań, które zakłócałyby korzystanie sąsiednich nieruchomości ponad przeciętną miarę. W przypadku naruszenia powyższego przepisu właściciel nieruchomości może żądać od naruszyciela zaprzestania naruszeń i przywrócenia stanu zgodnego z prawem.

Po drugie, spółdzielnia mieszkaniowa może wprowadzić regulamin odnoszący się do urządzania grilla na terenach do niej należących. Podobne regulaminy wprowadzają władze miejskie w stosunku do parków miejskich. W przypadku naruszenia regulaminu spółdzielni może być nałożona kara grzywny do 500 zł. Powyższa kara wynika z Kodeksu wykroczeń, z przepisów porządkowych dotyczących zachowania w miejscach publicznych.

Już jutro dyżur eksperta!

W godzinach 10.00-12.00 mec. Jacek Świeca, partner zarządzający Kancelarii Prawnej "Świeca i Wspólnicy" sp. k., odpowie na pytania Czytelników pod nr. telefonu 22 515-93-13

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze