Czas na bajkę...

2009-12-03 5:57

Bajka bawi, uczy, wychowuje. Pomaga też rozwiązywać problemy wychowawcze i świetnie sprawdza się, gdy chcesz pomóc dziecku uporać się z lękami. Kiedy czujesz się bezradny, lub chcesz wzbogacić swoje rodzicielskie zabiegi, spróbuj bajkoterapii!

To prosta i dostępna dla każdego metoda pracy z dzieckiem. Czytając dziecku terapeutyczne bajki, opowiadania możesz przepracować w bezpieczny dla niego sposób wiele różnych problemów. Oczywiście ich adresatami są dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Taka forma rozmowy z rodzicem odpowiada ich potrzebom i wyobraźni.

Kiedy nie wiesz, jak "ugryźć"  trudny temat w rozmowie z dzieckiem, jak pomóc mu, kiedy przeżywa trudne emocje jak lęk, złość, agresję, nieśmiałość możesz sięgnąć po bajkę terapeutyczną, która opowiada o problemie, jaki przeżywa właśnie twoje dziecko. Każda bajka terapeutyczna dotyczy konkretnego tematu, problemu. Rozwód rodziców, różnego rodzaju lęki, śmierć, choroba to przykłady tematów wyjątkowo trudnych, będących wyzwaniem dla rodziców. Warto jednak wiedzieć, że opowiadania i bajki terapeutyczne traktują też o zwykłych, codziennych troskach i trudnościach. Uczą np. jak radzić sobie trudnymi emocjami jak złość, gniew, osamotnienie w szkole, utarczki z rodzeństwem. Wspomagają rodziców w wychowawczych trudach  jak np. wdrażanie do samodzielności, stawianie czoła lękom i wytworom dziecięcej wyobraźni, oduczanie od pieluchy czy używania brzydkich słów.

Czytanie dziecku terapeutycznej bajki jest bezpiecznym dla niego sposobem rozmowy o danym problemie i stawiania mu czoła. Bohater bajki przeżywa takie same, lub bardzo zbliżone rozterki, ma problem, który stawia go zbliżonych okolicznościach. Dziecku łatwo więc zidentyfikować się z postacią z opowiadania i razem z nią skonfrontować się z problemem. Należy jednak unikać rażącego podobieństwa dziecka do bohatera bajki, jak to samo imię czy cechy fizyczne. Prawidłowo napisane bajki terapeutyczne mają do siebie to, że nie pouczają, nie prawią morałów i dobrze się kończą. Bajkowy bohater znajduje sposoby na rozwiązanie problemu, oswaja trudne uczucia. Świat opisany w bajce powinien więc rządzić się  takimi samymi prawami jak nasza rzeczywistość, by opisywane rozwiązania dziecko uznało za realne. Ważne jest, by bajka zawierała opisy uczuć, nazywała je, poświęcała uwagę emocjom.

Czytaj więcej na

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki