Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny. A czemu nie ma Dnia Dziewczyny? O co chodzi?

2014-09-30 18:00

Dzień Chłopaka 30 września, Dzień Mężczyzny 10 marca. Tymczasem Święto Kobiet jest tylko raz w roku 8 marca. O co tu chodzi? Dlaczego Panowie mają swoje święto aż dwa razy w roku?

Niektórzy faceci mogą powiedzieć, co to za różnica, czy mają dwa święta, czy jedno, skoro oba nie są obchodzone. I trochę w tym racji jest, bo w Polsce zarówno Dzień Chłopaka, jak i Dzień Mężczyzny nie mają takiej tradycji i nie są tak hucznie obchodzone jak Dzień Kobiet. Jednak od kilku lat da się zauważyć tendencję, że coś się w tej kwestii zmienia.

O ile genezy Dnia Chłopaka w Polsce próźno szukać, o tyle odnośnie Dnia Mężczyzny sytuacja wygląda nieco inaczej. Dzień 10 marca, kiedy jest ono obchodzone, jest zbieżny z terminem wspomnienia 40 Świętych Męczenników z Sebasty przez kościół katolicki. Jak można przeczytać na stronie kosciol.wiara.pl, owi męczennicy to 40 rzymskich legionistów, którzy w 320 roku zostali skazani przez cesarza Licyniusza na śmierć za wyznawanie chrześcijaństwa. Mieli zamarznąć w stawie, gdy okazało się, że już zbyt długo przeżyli, połamano im nogi. Podobno jeden ze skazanych żołnierzy w końcu załamał się i wyrzekł wiary, a wtedy jego miejsce doborwolnie zajął jeden ze strażników.

Zobacz też: Dzień Chłopaka już dziś!

Szczególnie odważna postawa tego, który dobrowolnie oddał swoje życie za załamanego żołnierza pasuje do męskiego systemu wartości, dlatego ustanowienie Dnia Meżczyzny z tym terminie wydaje się uzsadnione. Poza tym nie bez znaczenia jest fakt, że jest 10 marca tylko dwa dni po Dniu Kobiet. Panie mogą się zatem szybko zrewanżować mężczyznom za celebrowanie ich święta.

Jednak tak naprawdę znajdą się Panowie, których kobiety na codzień robią tyle dobrego, że już nie potrzebują specjalnego oddzielnego dnia, by to wyrazić. Podobnie sprawa wygląda w stronę drugą.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki