WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Papież Franciszek zadowolony z pracy BOR podczas ŚDM

Papież Franciszek zadowolony z pracy BOR podczas ŚDM

07.08.2016, godz. 11:51
Papież Franciszek w szpitalu
Papież Franciszek w szpitalu foto: AP

Wiceszef BOR w podsumowaniu ŚDM przyznał, że spontaniczne zachowania papieża były wyzwaniem dla funkcjonariuszy. Czy to oznacza, że istniało poważne zagrożenie życia Ojca Świętego? Sam Franciszek był zadowolony z ochrony podczas wizyty w Polsce

Wiceszef BOR płk Jacek Lipski podsumował wizytę papieża na ŚDM w Polsce. Przyznał, że spontaniczne zachowania papieża były dużym wyzwaniem. Z drugiej strony jednak podczas ŚDM nie doszło do żadnego incydentu, który zagroziłby bezpieczeństwu Ojca Świętego. Komentując sytuacje, w których wierni podbiegali do papamobile, wyjaśnił: - Wszystko było pod kontrolą służb. Trzeba pamiętać też, że BOR nie działał sam i dostaliśmy mocne wsparcie ze strony policji i innych służb, w tym również służb specjalnych.

Płk Jacek Lipski doprecyzował, że osoby, które próbowały podbiec do papieża - po ujęciu - BOR przekazywał policji. - Takie sytuacje zdarzały się też podczas poprzednich wizyt papieskich w Polsce. Większość to działania pod wpływem dużych emocji, niestwarzające bezpośredniego zagrożenia dla osoby ochranianej. Oczywiście, te osoby były następnie wnikliwie sprawdzane - dodał.

Wiceszef BOR podkreślił również dobrą współpracę z Żandamerią Watykańską

- Ważne, że szef BOR był w pełnych zrozumienia relacjach z szefem Żandarmerii Watykańskiej dr Domenico Giani. W naszym przekonaniu, zarówno służby watykańskie, jak i sam papież, byli bardzo zadowoleni z zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży. To zabezpieczenie było efektywne i co ważne nie było uciążliwe dla papieża - ocenił Lipski.

ZOBACZ: Polska może być wzorem dla Europy

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: