STOP paleniu przez nieletnich!

2014-12-09 13:11

Dane statystyczne są alarmujące. Papierosy, przynajmniej raz w życiu, paliło ponad 57 proc. Uczniów gimnazjów i 70 proc. licealistów. Kontakt z tytoniem miał już co trzeci 10-latek! Ciągle jest jeszcze dużo do zrobienia w sprawie palenia przez nieletnich.

Nieletnim najłatwiej jest kupić papierosy w małych, osiedlowych sklepach. Jednak ten problem dotyczy nie tylko sklepów, ale też klubów czy pubów, gdzie młodzież może kupować papierosy na sztuki. Dzieje się tak, mimo że w naszym kraju obowiązuje zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom niepełnoletnim.

Kara

Prawo jest dobre, ale niestety dużo gorzej jest z jego przestrzeganiem. W dalszym ciągu, mimo grożących wysokich kar zdarzają się nieodpowiedzialni sprzedawcy, którzy nie sprawdzają, czy kupujący papierosy jest pełnoletni czy nie. A przecież w Polsce obowiązuje zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom poniżej 18 roku życia. Za jego złamanie grozi mandat w wysokości 500 zł. Może go nałożyć Policja, Inspekcja Handlowa i Straż Miejska. Nie wolno również sprzedawać papierosów na sztuki, a w sklepie powinna tez wisieć informacja o zakazie oraz o szkodliwości palenia.

Sprzedający ma prawo, jeśli podejrzewa, że kupujący wyroby tytoniowe jest nieletni, poprosić o okazanie dokumentu potwierdzającego wiek. Jeśli klient nie zgodzi się wylegitymować, sprzedawca może mu po prostu nie dać papierosów.
Musi mieć też świadomość, że sprzedając papierosy nieletnim nie tylko łamie prawo, ale też naraża zdrowie młodego człowieka. Konsekwencją palenia przez nastolatków jest nie tylko silne uzależnienie, ale również osłabia system immunologiczny, powoduje choroby nowotworowe i układu krążenia.

Konsekwencje dla sprzedawców

Restrykcyjne regulacje zapobiegające paleniu wśród nieletnich popierają producenci papierosów, m.in. British American Tobacco (BAT), promując rygorystyczne egzekwowanie przepisów zabraniających sprzedaży papierosów niepełnoletnim. Program ma na celu zablokowanie sprzedaży wyrobów tytoniowych dzieciom i młodzieży.

Naruszający prawo powinni faktycznie ponosić z tego powodu konsekwencje np. płacąc grzywny przewidziane w Kodeksie wykroczeń. Kary powinny być na tyle dotkliwe, aby skutecznie zniechęcać do tego rodzaju czynów, każdego sprzedawcę, także działającego nielegalnie. Tu potrzebne jest wsparcie władz i odpowiednich służb - policji, straży miejskiej i Inspekcji Handlowej. W ramach kampanii przeciw paleniu wśród nieletnich koncern wprowadza odpowiednie, widoczne oznakowania, mówiące o zakazie sprzedaży, sklepów na temat identyfikacji nieletnich i metod odmawiania im sprzedaży.

Podstawa prawna

Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwem używania tytoniu i wyrobów tytoniowych z 9 listopada 1995 r.

Art.6. ust.1 Zabrania się sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom do lat 18.

Art.6. ust.1a W przypadku wątpliwości co do pełnoletności kupującego wyroby tytoniowe sprzedawca może zażądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek kupującego.

Art.6. ust.4 Zabrania się sprzedaży

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki