WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Światowe Dni Młodzieży. Papież Franciszek w Krakowie. RELACJA NA ŻYWO

Światowe Dni Młodzieży. Papież Franciszek w Krakowie. RELACJA NA ŻYWO

27.07.2016, godz. 23:13
Pomódl się z papieżem
foto: AP

Światowe Dni Młodzieży 2016. Już dziś około godziny 16 na krakowskim lotnisku Balice wyląduje papież Franciszek. Ojca Świętego powita prezydent Andrzej Duda wraz z żoną oraz kardynał Stanisław Dziwisz. Przylot papieża Franciszka w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży będziemy relacjonować na żywo na SE.pl. Relację z ŚDM będziemy także na Snapchacie SE.pl oraz na Facebooku SE.pl.

Światowe Dni Młodzieży 2016. Około godziny 16 na lotnisku Kraków-Balice wyląduje samolot z papieżem Franciszkiem na pokładzie. Ojca Świętego powita Andrzej Duda i jego żona oraz kardynał Stanisław Dziwisz. Po oficjalnym powitaniu, papież Franciszek spotka się na Wawelu z władzami i z dyplomatami. Na godzinę 17.40 zaplanowano spotkanie z prezydentem Polski. O 18.30 papież weźmie udział w rozmowie z biskupami. W godzinach wieczornych zaplanowano natomiast spotkanie Ojca Świętego z młodzieżą przy ulicy Franciszkańskiej 3. Przypominamy, że na SE.pl prowadzimy relację na żywo z przylotu papieża Franciszka do Polski.

NACIŚNIJ F5, ABY ODŚWIEŻYĆ

23.15 Pielgrzymi, zmęczeni i podekscytowani minionym dniem, udają się na spoczynek. Franciszek pożegnał się z nimi z papieskiego okna. A już jutro na Se.pl najnowsze informacje ze Światowych Dni Młodzieży 2016 w Krakowie. ZAPRASZAMY

22.55 Z papieskiego okna papież Franciszek wspomniał Macieja Cieślę - 27-latka, który zaprojektował wszystkie grafiki związane z ŚDM - m.in. obrazy św. patronów, odznaki pielgrzyma. "Właśnie w tej swojej pracy odnalazł swoją wiarę" - mówił Ojciec Święty. U Maćka zdiagnozowano raka. Młody grafik nie doczekał spotkania z papieżem. Zmarł 2 lipca.

22.30 Nasza redaktorka na Światowych Dniach Młodzieży! Na krakowskich ulicach Dorota spotkała dzisiaj pielgrzymów niemal z każdego zakątka świata. Zapraszamy na Snapchata Se.pl - tam znajdziecie to, co najciekawsze i najpiękniejsze na ŚDM, czyli radość młodych osób ze spotkania z papieżem.

22.00

 

21:40 - Jutro się zobaczymy. Teraz was żegnam. Teraz bądźcie szczęśliwi i radośni. To jest nasz obowiązek. Tych, którzy idą za Jezusem. I proszę, nie róbcie za dużo hałasu w nocy i teraz przyjmijcie błogosławieństwo - mówił papież. - Módlcie się za mnie - skończył spotkanie Ojciec Święty.

21:27 Papież przedstawił wzruszającą historię jednego z wolontariuszy przy ŚDM, który stracił nogę w wyniku raka i zmarł 2 lata temu. - Powinniśmy się przyzwyczaić do dobrych i złych rzeczy. Życie jest takie, kochani młodzi. Ale jest jedna rzecz, w którą nie powinniśmy nigdy wątpić - wiara tego chłopaka, tego naszego przyjaciela, który pracował tyle dla tych ŚDM. Ta wiara zaprowadziła go do Jezusa i teraz jest w niebie, patrząc na nas. To jest wielka łaska - powiedział Franciszek.

21:07 Papież rozpoczął spotkanie z pielgrzymami zebranymi pod papieskim oknem na ulicy Franciszkańskiej 3. - Pozdrawiam was, widząc tyle entuzjazmu i radości - rozpoczął przemówienie.

20:40 Już za chwilę papież Franciszek wystąpi w oknie papieskim. Na mowę następcy świętego Piotra czekają zgromadzeni pielgrzymi, a wśród nich premier Beata Szydło.

20:30 Biskup Tadeusz Pieronek zdradził, o czym biskupi rozmawiali z papieżem. - Spotkanie papieża z biskupami było jak spotkanie rodzinne. Nie przemawiał, poprosił biskupów, by zadawali pytania. Przez ponad godzinę papież odpowiadał na nie - powiedział Pieronek. Papież odniósł się do tematu imigrantów. Stwierdził, że należy pomagać potrzebującym, ale każdy kraj powinien wypracować własną formę pomocy. Zwrócił tez uwagę na to, że kościół powinien byc jak najbliżej ludzi i być skromniejszy.

20:10 Papież dotarł do Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. Na trasie przejazdu stały tłumy pielgrzymów śpiewających pieśni religijne.

19:55 Papież zakończył spotkanie z biskupami polskimi. W tym momencie udaje się do Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ulicy Franciszkańskiej 3.

19:45 Tymczasem Beata Szydło bawi się z pielgrzymami!

19:00 - Witamy Cię w Polsce z największą radością.Witamy w du­chu głębokiej wiary, jako Piotra naszych czasów - powiedział biskup Stanisław Gądecki.


18:40 Papież spotkał się z biskupami w katedrze na Wawelu. Z tej okazji zadzwonił dzwon Zygmunta. Swoją mowę wygłosił Kardynał Dziwisz. - Ojcze święty witamy i cieszymy się, że jesteś między nami - powiedział. Głos zabrał również Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Stanisław Gądecki.  -My polscy biskupi – pragniemy wyrazić naszą głęboką wdzięczność za Twoją troskę o ludzkość, o Kościół, o naszą Ojczyznę - powiedział Gądecki.

18:20 Andrzej Duda zakończył prywatne spotkanie z papieżem Franciszkiem.

17:55 Papież Franciszek udał się na prywatne spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Beata Szydło natomiast, rozpoczęła rozmowę z z watykańskim sekretarzem stanu kard. Pietro Parolinem.

 

17:50 - Życie musi być zawsze przyjęte i chronione - zarówno przyjęte, jak i chronione - od poczęcia aż do naturalnej śmierci, i wszyscy jesteśmy powołani, aby je szanować i troszczyć się o nie. Z drugiej strony do zadań państwa, Kościoła i społeczeństwa należy towarzyszenie i konkretna pomoc wszystkim, którzy znajdują się w sytuacji poważnej trudności, aby dziecko nigdy nie było postrzegane jako ciężar, lecz jako dar, a osoby najsłabsze i najuboższe nigdy nie były pozostawiane samym sobie - mówił papież.

- Naród polski może liczyć, tak jak to było w całej jego długiej historii, na współpracę Kościoła katolickiego, aby w świetle zasad chrześcijańskich, które go inspirują i które ukształtowały dzieje i tożsamość Polski, umiał w zmienionych warunkach historycznych postępować na swej drodze, wierny swoim najlepszym tradycjom i pełen ufności i nadziei, także w chwilach trudnych - prawiła głowa Kościoła.

17:40 - Po raz pierwszy odwiedzam Europę Środkowo-Wschodnią i cieszę się, że rozpoczynam od Polski, której synem był niezapomniany św. Jan Paweł II, inicjator i promotor Światowych Dni Młodzieży. Lubił on mówić o Europie, że oddycha ona swoimi dwoma płucami: marzenie o nowym europejskim humanizmie ożywione jest twórczym i harmonijnym oddechem tych dwóch płuc oraz wspólną kulturą, która znajduje w chrześcijaństwie swoje najsolidniejsze korzenie - mówił papież podczas swojego wystąpienia.

- Cechą charakterystyczną narodu polskiego jest pamięć. Zawsze byłem pod wrażeniem żywego zmysłu historycznego papieża Jana Pawła II. Gdy mówił o narodach, wychodził od ich dziejów, aby podkreślić ich skarby humanizmu i duchowości - mówił Franciszek o Janie Pawle II.

17:23 Papież Franciszek jest już na Wawelu. Ogłosiły to 4 dzwony z wieży. Zaczęło sie oficjalne przywitanie papieża w Polsce. Witaja go prezydent i premier Szydło. Pojawiło się tekże Wojsko Polskie.

- Dziękuję mu za wielkoduszne przyjęcie oraz uprzejme słowa - powiedział papież do Andrzeja Dudy.

17:05 Papież udał się na Salwator, gdzie przesiadł sie do papamobile. Uczestnicy ŚDM stoją na trasie przejazdu głowy Koscioła.


16.45

16.25 Z lotniska w Balicach Franciszek uda się na Wawel.

16.15 Na krakowskim lotnisku wybrzmiał przed chwilą hymn Polski. Trwa ceremonia powitania papieża Franciszka - bierze w niej udział m.in. kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego. Na lotnisku jest m.in. kard. Stanisław Dziwisz. Z papieżem przywtiały się również premier Beata Szydło i Beata Kempa.

16.07 Papież wylądował w Krakowie. Jako pierwsi Ojca Świętego przywitali Andrzej Duda z żoną Agatą. Na powitanie papieżowi wyszły też dzieci ubrane w krakowski strój.

15.55 Papież Franciszek wylądował na Lotnisku Kraków-Balice. Ojca Świętego za chwilę przywita para prezydencka.

15.40 Lotnisko gotowe na przylot papieża!


14.47 Pamiętajcie, że naszą relację z wizyty Ojca Świętego znajdziecie również na naszym Snapczacie oraz na Facebooku SE.pl - https://www.facebook.com/wwwsepl/?fref=ts.

14.10 Samolot z papieżem Franciszkiem przed chwilą wystartował z Rzymu.

13.40 Dziennikarze, którzy przylecą na Światowe Dni Młodzieży razem z papieżem Franciszkiem, wchodzą już na pokład samolotu. O godzinie 14 maszyna ma wystartować do Krakowa.


13.35 Na oficjalnym profilu papieża Franciszka na Instagramie opublikowano zdjęcie, na którym Ojciec Święty pozdrawia pielgrzymów. Zamieszczono także pozdrowienia w kilkunastu językach, w tym także w języku polskim.

* EN: Dear young people, stay united in prayer so that this WYD may be rich with spiritual fruits. See you tomorrow * PT: Queridos jovens, permaneçamos unidos em oração para que esta JMJ seja rica de frutos espirituais. Nos vemos amanhã! * ES: Queridos jóvenes, permanezcamos unidos en la oración para que esta JMJ sea rica en frutos espirituales. ¡Nos vemos mañana! * ITA: Cari giovani, rimaniamo uniti nella preghiera perché questa GMG sia ricca di frutti spirituali. Ci vediamo domani! * FR: Chers jeunes, restons unis dans la prière pour que cette JMJ soit riche en fruits spirituels. À demain ! * PL: Drodzy młodzi, módlmy się razem, aby ten ŚDM przyniósł wiele duchowych owoców. Do jutra! * DE: Liebe Jugendliche, beten wir gemeinsam darum, dass dieser WJT viele geistliche Früchte hervorbringen mag. Bis morgen! @wydkrakow2016, #Krakow2016, #SDM, #JMJ, #GMG, #WJT

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Pope Francis (@franciscus) 26 Lip, 2016 o 12:40 PDT

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: