WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia. Co to za święto? Dlaczego je obchodzimy? Jak się je obchodzi?

Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia. Co to za święto? Dlaczego je obchodzimy? Jak się je obchodzi?

12.08.2016, godz. 09:42
Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia
Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia foto: Super Express

Święto Wojska Polskiego to święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920. Miała ona miejsce podczas wojny polsko-bolszewickiej. Święto obchodzimy od 1992 roku. Zobacz, jaka jest historia Święta Wojska Polskiego.

Święto Wojska Polskiego przypada 15 sierpnia. Ten dzień jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej. To dla święta chrześcijańskiego dzień został ogłoszony dniem wolnym od pracy. Obchody 15 sierpnia mają miejsce we wszystkich polskich kościołach polowych. Msze święte odbywają się ku czci poległych. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest główna msza, w której uczestniczą Najwyższe Władze Państwowe. Święto Wojska Polskiego tradycją sięga do II Rzeczpospolitej. To właśnie wtedy ustanowiono Święto Żołnierza, które było także kultywowane w czasach PRL-u, choć pod inną nazwą. Obecnie Święto Wojska polskiego jest jednym z najważniejszych świąt państwowych.

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO 15.08.2014. Defilada w Warszawie [PROGRAM, PLAN UROCZYSTOŚCI]

Źródło: TVN24/x-news
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: