WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Tadeusz Mazowiecki nie żyje - kim był i co osiągnął polski polityk i publicysta?

Tadeusz Mazowiecki nie żyje - kim był i co osiągnął polski polityk i publicysta?

28.10.2013, godz. 08:44
Tadeusz Mazowiecki
foto:

W poniedziałek nad ranem zmarł Tadeusz Mazowiecki - były premier i doradca Bronisława Komorowskiego. Znany polityk i publicysta zmarł w weiku 86 lat.

Tadeusz Mazowiecki urodził się 18 kwietnia 1927 w Płocku, zmarł nad ranem 28 października 2013. Był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej (w latach 1989–1990).

Mazowiecki był współtwórcą i przewodniczącym Unii Demokratycznej i Unii Wolności; posełem na Sejm PRL III, IV i V kadencji, posełem na Sejm RP I, II i III kadencji (w latach 1991–2001).

Zobacz: Matka Palikota zabiła się w jego posiadłości

Mazowiecki w listopadzie 2002 odszedł z partii, przeciwstawiając się porzuceniu przez Unię Wolności międzynarodówki chadeckiej oraz wejściu w koalicję wyborczą z SLD i następnie samorządową z Samoobroną w województwie warmińsko-mazurskim. W 2005 został jednym ze współzałożycieli Partii Demokratycznej – demokraci.pl, mającej w założeniu stanowić poszerzenie dawnej Unii Wolności o m.in. polityków lewicowych.

Był liderem listy parlamentarnej tej partii w wyborach parlamentarnych w tym samym roku w okręgu warszawskim i uzyskał 30 143 głosy[110]. Wchodził w skład rady politycznej PD (do 2006 był jej przewodniczącym).

Czytaj: Tadeusz Mazowiecki: PiS uprawia ROKOSZ wobec państwa

12 października 2010 objął stanowisko etatowego doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. polityki krajowej i międzynarodowej.

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: