WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska Wieści z regionu - MAŁOPOLSKA: Wakacje za pasem

Wieści z regionu - MAŁOPOLSKA: Wakacje za pasem

16.06.2017, godz. 00:00
Wieści z regionu - MAŁOPOLSKA: Wakacje za pasem
foto: SHUTTERSTOCK

Na urlopie chcemy wypocząć, zrelaksować się, zapomnieć o codziennych kłopotach. Dlatego warto zapobiec wszystkim nieprzyjemnym niespodziankom, np. zorientowaniu się na miejscu, że nie zabraliśmy ważnego lekarstwa, dowodu ubezpieczenia czy choćby kostiumu kąpielowego. Zapobiegniemy takim sytuacjom, jeśli wcześniej zrobimy plan przygotowań do wyjazdu i listę niezbędnych rzeczy.

Na kilka tygodni przed urlopem zadbajmy o bezpieczeństwo i komfort naszej podróży. Kupmy bilety na pociąg (w przedsprzedaży są tańsze), sprawdźmy stan techniczny samochodu, ważność paszportu, dowodu osobistego czy prawa jazdy (jeśli mamy terminowe). Jadąc prywatnie do krajów Unii, warto wyrobić sobie darmową kartę ECUZ, która zapewnia nam ubezpieczenie zdrowotne w krajach UE. W przypadku zagranicznej podróży zaopatrzmy się w odpowiednią walutę, weźmy też ze sobą kartę płatniczą, która może nam się przydać w sytuacji awaryjnej. Gdy przyjmujemy na stałe jakieś leki, upewnijmy się, czy mamy ich dostateczną ilość, a jeśli nie, pójdźmy do lekarza po receptę. Umówmy się z kimś, by zaglądał do naszego domu podlać kwiatki i sprawdzić, czy wszystko w porządku; zostawmy tej osobie numer naszego telefonu.

Mądre pakowanie

Zastanówmy się też, co chcemy zabrać i sporządźmy listę tych rzeczy, na bieżąco dopisując te, które nam się później przypomną. W przypadku ubrań – zawczasu je odłóżmy, by czyste czekały na włożenie do walizki. Pamiętajmy, by pomyśleć o rzeczach na różną pogodę, szczególnie gdy planujemy wakacje w kraju, gdzie aura jest zmienna. Jadąc do krajów muzułmańskich, warto wziąć ze sobą długą spódnicę i lekką chustę, by okryć głowę i ramiona np. podczas zwiedzania meczetu.

Pakowanie powinno się odbywać według wcześniej przygotowanej listy – najlepiej, aby była ona podzielona na kategorie przedmiotów. Wkładając poszczególne rzeczy do walizki, odkreślajmy je na liście, wówczas będziemy wiedzieli, co już jest spakowane, a czego jeszcze nam brakuje.

Absolutny must have

W naszym bagażu zawsze powinny się znaleźć środki odstraszające owady i łagodzące ich ukąszenia, podróżna apteczka ze środkami opatrunkowymi i dezynfekującymi oraz termometrem, lekami na przeziębienie i na dolegliwości gastryczne. Należy też wziąć kosmetyki przeciwsłoneczne z filtrami UV, wysokimi – na pierwsze dni na słońcu, oraz niższymi, przeznaczonymi na czas, gdy skóra już jest opalona na brązowo. Należy też pamiętać o balsamach kojących oparzenia słoneczne, np. z pantenolem. Okulary słoneczne dla wszystkich członków rodziny i przewiewne nakrycia głowy chroniące ją przed słońcem – również powinny znaleźć miejsce w naszych walizkach.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: