Wszystko o pracy do 67. roku życia

2012-04-23 4:00

Nie ma już złudzeń, że czeka nas praca po kres sił. Przyjęty w piątek przez rząd projekt ustawy emerytalnej zakłada, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni będą pracować do 67. roku życia. - To nie są łatwe decyzje - mówił premier Donald Tusk (55 l.), ogłaszając zmiany. "Super Express" wyjaśnia, jak odbiją się one na życiu Polaków.

Od kiedy zaczną obowiązywać zmiany?

Ustawa zakłada podniesienie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67. roku życia. Granica przejścia na emeryturę będzie podnoszona stopniowo, od 2013 roku, co cztery miesiące o jeden miesiąc. Oznacza to, że w pełni zmiany obejmą mężczyzn w 2020 roku, a kobiety w 2040.

Czy będzie można przejść wcześniej na emeryturę?

Tak. W ostatniej chwili, po wewnątrzkoalicyjnym starciu między PO a PSL do ustawy wprowadzono zapis umożliwiający przejście na tzw. emeryturę częściową. Zakłada on, że dla kobiet, które ukończyły 62 lata i będą miały 35 lat stażu ubezpieczeniowego (okresy składkowe i nieskładkowe), dostępne będzie przejście na emeryturę częściową w wysokości 50 proc. właściwej emerytury. Dla mężczyzn taka opcja stanie się możliwa, gdy skończą 65 lat i uzyskają 40 lat stażu ubezpieczeniowego.

Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj świadczenia będzie bardzo niski i bez dodatkowego zajęcia nie pozwoli na godną egzystencję. To niejedyna wada tego rozwiązania. Bowiem emerytury częściowe będą finansowane z naszego własnego kapitału emerytalnego. A to oznacza, że o ich wysokość pomniejszona będzie emerytura właściwa, którą będzie można pobierać po 67. roku życia. Według szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej kobiety, które nie będą pracować, pobierając częściową emeryturę, dostaną w wieku 67 lat świadczenie niższe od 1,7 do nawet 16,4 procent!

Natomiast mężczyźni niższe od 1,9 do 12 procent. Jedynym pocieszeniem jest to, że emerytura częściowa będzie podlegać waloryzacji. Ci, którzy będą dorabiać, też stracą. Kobiety od 1,6 do 9,6 proc., mężczyźni od 1,2 do 8 procent.

Czy emerytury częściowe będą waloryzowane?

Tak. Zarówno emerytury częściowe, jak i pełne będą podlegały waloryzacji na dotychczasowych zasadach.

Czy dzięki wydłużeniu czasu pracy emerytury będą wyższe?

Tak. Rząd obiecuje, że dzięki podwyższeniu wieku emerytalnego świadczenia kobiet wzrosną nawet o 70 procent. Mężczyźni mają otrzymywać 20 procent więcej.

Czy podniesienie wieku emerytalnego jest już przesądzone?

Praktycznie tak. Projekt przyjętej przez rząd ustawy ma być procedowany w błyskawicznym tempie. Już w czwartek jego pierwsze czytanie odbędzie się w Sejmie. I nie ma wątpliwości, że przy obecnym rozkładzie partyjnych sił zostanie przegłosowany bez przeszkód. Zgodnie z zapowiedziami premiera co cztery lata ma następować przegląd funkcjonowania systemu i jego ewentualne korekty. Czy oznacza to dalszą możliwość wydłużania wieku emerytalnego, nie zdradził...

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki