WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości Świat NIE ŻYJE Szimon Peres były prezydent Izraela

NIE ŻYJE Szimon Peres były prezydent Izraela

28.09.2016, godz. 07:43
Szimon Peres
foto: EAST NEWS

Nie żyje Szimon Peres. Były prezydent Izraela zmarł w Tel Awiwie w środę w nocy w wieku 93 lat. O śmierci Szimona Peresa powiadomiła Izraelska Agencja Prasowa.

Osobisty lekarz Szimona Peresa powiadomił, że były prezydent Izraela zmarł w nocy, około godziny 3.00 we śnie. Zmarły Szimon Peres od połowy września był w ciężkim stanie. Przeszedł udar i trafił do szpitala. I chociaż najpierw lekarze byli dobrej myśli, to później okazało się, że stan zdrowia Peresa pogarsza się, a w miniony wtorek był jeszcze gorszy. Szimon Peres urodził się jako Szymon Perski w 1923 roku w Polsce, w województwie nowogrodzkim w miejscowości Wiszniewo, na terenach obecnej Białorusi. Jego ojciec był handlarzem, a matka bibliotekarką. W roku 1934 wraz z rodziną wyjechał do Palestyny. Wlatacg 1948-49 Peres brał udział w wojnie arabsko-izraelskiej, a w 1950 roku został dyrektorem w departamencie ministerstwa obrony. By wiceministrem i ministrem obrony. Dwa razy był premierem Izraela. W 2007 roku został prezydentem Izraela. Funkcję tę pełnił do 2014 roku.

W 1994 roku został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Nagrodę otrzymał wraz z ówczesnym premierem Icchakiem Rabinem oraz szefem Organizacji Wyzwolenia Palestyny Jaserem Arafatem, za wkład w osiągnięcie porozumienia z Palestyńczykami.

Zobacz też: ONR i ks. Międlar NIEWINNI- prokuratura umorzyła śledztwo

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: