Polskie tablice rejestracyjne przejdą zmiany. Jakie będą różnice między nowymi, a dotychczasowymi?

2020-07-10 14:01 Maciej Lubczyński
Tablice rejestracyjne w Wielkopolsce
Autor: Dominik Rutkowski, Radio ESKA

Polskie tablice rejestracyjne będą lepiej zabezpieczone przed fałszerstwem. Ministerstwo Infrastruktury wprowadza zmiany, które zostaną wdrożone 11 lipca 2020. Na ich podstawie, określone zostały nowe, laserowo grawerowane zabezpieczenia. Co się zmieni w nowych tablicach?

Od soboty, 11 lipca 2020, rusza produkcja nowych tablic rejestracyjnych. Jak informuje "Rzeczpospolita", polskie "blachy" po zmianach, na pierwszy rzut oka będą wyglądać tak samo jak dotychczasowe - modernizacja opiera się na wprowadzeniu nowych zabezpieczeń, które będą grawerowane laserowo i uzupełnią dotychczasowe, opierające się głównie na naklejce legalizacyjnej.

SprawdźMandat za brak maseczki w autobusie i tramwaju. Zakrywanie twarzy w komunikacji cały czas jest obowiązkowe

W nowych tablicach, których produkcja wkrótce rusza, laserowo wygrawerowane zostaną informacje na temat certyfikatu i nazwy producenta, symbol orła z koroną oraz numer rejestracyjny. Wytłoczone zostanie również miejsce na naklejkę, którą w wydziale komunikacji nakleja się w momencie rejestracji pojazdu.

Zgubione tablice rejestracyjne
Autor: policja.gov.pl Zgubione tablice rejestracyjne

Nowe zabezpieczenia nie oznaczają rzecz jasna, że stare tablice tracą ważność. W tej kwestii nic się nie zmienia, a tablice na naszych autach pozostają ważnym dokumentem. Co więcej, jeśli wybierzemy się w najbliższym czasie do wydziału komunikacji, jeszcze przez jakiś czas otrzymamy w momencie rejestracji stare, pozbawione nowych zabezpieczeń tablice.

PisaliśmyCeny autostrad w Polsce. Ile kosztuje przejazd płatnymi odcinkami A1, A2 i A4? Warto to wiedzieć jadąc na wakacje

Blachy, których produkcja dopiero rusza, muszą zostać wytłoczone, przetransportowane do urzędów i dopiero, gdy skończą się te ze "starymi" zabezpieczeniami, zacznie się wydawanie nowych.

Laserowe grawerunki są widoczne jedynie pod pewnym kątem i nie wpływają na dotychczasowy wzór tablic rejestracyjnych. Pozostanie on taki sam i nie zanosi się na jego zmiany, przynajmniej w najbliższym czasie.

Najnowsze