Wielka akcja stołecznej policji! Odnaleziono setki skradzionych aut i części o wartości kilku milionów złotych

2020-08-06 10:39 Jan Guss-Gasiński

Podczas wspólnej, pięciodniowej akcji policjanci stołecznej policji, biegli, kryminalni, a także inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie skontrolowali ponad 70 adresów. W efekcie zabezpieczyli łącznie 27 skradzionych pojazdów i masę części. Maszyny oraz podzespoły pochodziły z całej Polski, a nawet Europy. Poza odzyskanymi autami i ujawnionymi nieprawidłowościami mundurowi przechwycili także kilka kilogramów narkotyków.

Informacje o tym, że kradzione na terenie Warszawy samochody mają trafiać w ręce 42-letniego mieszkańca powiatu wołomińskiego lub osób z nim współpracujących, policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Samochodową KSP otrzymywali już od dłuższego czasu. Finalnie decyzją Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga na podstawie zgromadzonych materiałów zostało wszczęte dochodzenie i wystawiono nakazy przeszukań.

Prawie 300 policjantów

W ramach prowadzonych działań skontrolowano posesje na terenie powiatów: wyszkowskiego, węgrowskiego, żyrardowskiego i garwolińskiego. Policjanci podejrzewali, że to właśnie tam mogą być przechowywane kradzione pojazdy i części. W śledzctwie brało udział blisko 300 funkcjonariuszy: 190 policjantów pionu kryminalnego, 21 biegłych i specjalistów, a także 4 oddziały Straży Granicznej, 4 biegłych z Laboratorium Kryminalistycznego oraz 27 inspektorów z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie. Dodatkowo w działaniach brało udział 44 umundurowanych funkcjonariuszy z OPP w Warszawie, którzy zabezpieczali miejsca, gdzie prowadzono czynności procesowe oraz gwarantowali szybkie przemieszczanie się biegłych.

Wielka akcja stołecznej policji. Odnaleziono setki skradzionych aut i części
Autor: Policja Wielka akcja stołecznej policji. Odnaleziono setki skradzionych aut i części

Wołomin

W powiecie wołomińskim na posesji należącej do "sławnego" 42-latka mundurowi ujawnili ponad 1100 części samochodowych, z których większość posiadała już usunięte oznaczenia identyfikacyjne. Odzyskane elementy pochodziły z samochodów japońskich, skradzionych na terenie Polski, Austrii i Niemiec. Wartość odnalezionych w Wołominie części oszacowano na ponad 3,5 mln złotych.

Sprawdź:  Jechał na gołej feldze, ale wspomagał się procentami. To cud, że nikomu nic się nie stało!

Na terenie innej posesji, ale również powiązanej z mieszkańcem powiatu wołomińskiego, policjanci ujawnili motocykl marki Honda skradziony kilka dni wcześniej. Zweryfikowano również legalność posiadania przez niego innych samochodów: Toyoty RAV4, Lexusa RX, Toyoty Yaris oraz dwóch Toyot Prius. We wszystkich tych pojazdach biegli wątpili w oryginalność elementów z danymi identyfikacyjnymi pojazdów. Wartość pojazdów z przerobieniem oznaczeń wyniosła ponad 400 tys. złotych.

Zatrzymanemu 31 lipca br. 42-letniemu mężczyźnie prokurator Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga przedstawił 36-zarzutów paserstwa i zastosował wobec niego policyjny dozór, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenie majątkowe w wysokości 50 tys. złotych.

Wielka akcja stołecznej policji. Odnaleziono setki skradzionych aut i części
Autor: Policja Wielka akcja stołecznej policji. Odnaleziono setki skradzionych aut i części

Piaseczno i Legionowo

Na jednej z posesji ujawniono 3 pojazdy typu kamper oraz łódź motorową, które po ustaleniach biegłych ze Straży Granicznej okazały się skradzione z terenu Szwecji i Austrii. Ponadto stołeczni policjanci zlikwidowali na terenie Legionowa trzy dziuple samochodowe, w których ujawniono następujące pojazdy: BMW 520, Renault Master, Volvo XC90, Renault Talisman, Volkswagen Caravelle, a także ciągnik Renault oraz naczepę typu chłodnia. Do sprawy zatrzymano 2 osoby, którym przedstawiono zarzuty paserstwa dwóch skradzionych samochodów.

Przeczytaj także:  TIR z bananami zakończył jazdę na barierze. Kierowca miał aż 2,5 promila

W trakcie kontroli posesji w okolicach Piaseczna zabezpieczono także samochód BMW 750 ze zmienionymi oznaczeniami identyfikacyjnym. Na innej posesji w tym samym rejonie ujawniono też części samochodowe pochodzące z pojazdów skradzionych w Polsce, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Wielka akcja stołecznej policji. Odnaleziono setki skradzionych aut i części
Autor: Policja Wielka akcja stołecznej policji. Odnaleziono setki skradzionych aut i części

Mińsk

W tym powiecie w ręce stołecznych funkcjonariuszy wpadł 44-letni mężczyzna podejrzany o paserstwo samochodów marki Mercedes i Volvo XC90 oraz lawety – ostatnie dwa pojazdy posiadały przerobione oznaczenia identyfikacyjne. Poza tym zabezpieczono 40 części różnego rodzaju (np. sterowniki, fotele), które zostaną poddane specjalistycznym badaniom.

Zobacz: Wybuch w Bejrucie nagrany z jadącego auta. Fala uderzeniowa zmiażdżyła BMW na autostradzie - WIDEO

Kolejną zatrzymaną osobą jest 37-letni mężczyzna. W bagażniku jego samochodu marki BMW policjanci ujawnili ponad 3 kilogramy narkotyków i substancji psychotropowych (tj.: marihuana, amfetamina, metamfetamina, mefedron i inne). Mężczyzna, decyzją sądu, najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie. Natomiast w Sulejówku policjanci ujawnili części z innego kradzionego samochodu, tym razem marki Audi.

Wielka akcja stołecznej policji. Odnaleziono setki skradzionych aut i części
Autor: Policja Wielka akcja stołecznej policji. Odnaleziono setki skradzionych aut i części

Więcej zatrzymań

Za paserstwo kilkudziesięciu części samochodowych różnych marek oraz samochodów: Lexus RC 350, Mazda CX-5, Nissan X-Trail, Jeep Wrangler, Hyundai i30 odpowiedzą osoby, od których te pojazdy i części zostały zabezpieczone. Łączna szacunkowa ich wartość to 2 068 550 zł.

Naruszenie przepisów o ochronie środowiska

W 13 miejscach, z 70 skontrolowanych adresów, inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie stwierdzili naruszenia przepisów ochrony środowiska w zakresie nielegalnego postępowania z zebranymi lub wytworzonymi odpadami, w tym zanieczyszczenie gruntu substancjami ropochodnymi.

W wyniku wspólnych działań inspektorzy ochrony środowiska ujawnili zbieranie i magazynowanie odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych oraz nielegalne przetwarzanie termiczne wytworzonych w wyniku przestępczej działalności odpadów.

Najnowsze