250 zł mandatu za brak opłaty parkingowej! Ważne zmiany weszły w życie

2020-09-07 8:32 Rafał Mądry

Brak opłaty parkingowej w Warszawie będzie teraz kosztować znacznie więcej. Już nie 50 zł, a 250 zł - taki mandat otrzymają kierowcy samochodów za brak opłacenia postoju w strefie płatnego parkowania. O podniesieniu wysokości kary zdecydowała Rada Miasta st. Warszawy. Nowy przepis już obowiązuje.

Od dnia 7 września w Warszawie zapłacimy aż pięć razy wyższą karę finansową za brak opłacenia postoju pojazdu. W życia wchodzi uchwała dotycząca opłat w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN). Mandat z 50 zł został podniesiony do kwoty 250 zł. Kwota mandatu nie była podnoszona od 17 lat. Co ciekawe, po nałożeniu mandatu kierowcy będę mieli możliwość zapłacenia niższej kwoty - jeśli kara finansowa zostanie uiszczona w terminie 7 dni, wówczas będzie ona wynosić 170 zł.

Przeczytaj również: Kierowco! Bądź mądrzejszy od dziecka! Nie łam ograniczeń przy szkołach!

Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w Warszawie funkcjonuje w stolicy od połowy 1999 roku. Od tego czasu systematycznie strefa ta jest poszerzana, a od dnia 7 września włączona do niej zostaje kolejny obszar Woli, który teraz sięga na zachodzie, do al. Prymasa Tysiąclecia, a na północy do linii kolejowej Warszawa Gdańska - Warszawa Zachodnia. Do strefy płatnego parkowania dodane zostały także kolejne obszary na Pradze Północ - okolice Miejskiego Ogrodu Zoologicznego, Parku Praskiego, Nowej Pragi i północne okolice dworca Wschodniego.

Opłata za parkowanie w Warszawie - CENNIK

Przypominamy, że za postój pojazdów w wyznaczonych strefach w Warszawie płacić trzeba od poniedziałku do piątku w godzinach 8-18, z wyłączeniem: 2 maja, 24 i 31 grudnia. Pierwsza godzina parkowania kosztuje 3 zł, druga – 3,60 zł, trzecia godzina – 4,20 zł, czwarta i kolejne 3 zł. Koszt parkowania całodniowego wynosi 31,8 zł. Opłata za najkrótszy czas postoju wynoszący 10 minut wynosi 0,50 zł.

Osoby zamieszkujące w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w Warszawie (zameldowane na pobyt czasowy lub stały) mają możliwość opłacenia rocznego abonamentu wynoszącego 30 zł. Ponadto należy być właścicielem, współwłaścicielem lub użytkownikiem pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 2,5 tony lub samochodu osobowego powyżej 2,5 tony. 

Najnowsze