Kolizja, stłuczka, ubezpieczenie samochodu

i

Autor: Shutterstock Kolizja dwóch samochodów osobowych

Ceny OC odporne na koronawirusa. Gdzie ubezpieczenie auta jest najtańsze, a gdzie kosztuje najwięcej?

2020-10-02 9:23

Pomimo zawirowań w polskiej gospodarce związanych z pandemią koronawirusa, rynek OC ma stabilną pozycję. Wahania przeciętnej składki w stosunku do roku ubiegłego odnotowano tylko dla wybranych grup kierowców. Gdzie płaciliśmy najmniej i najwięcej w III kwartale 2020 roku?

Od 18 miesięcy mediana cen OC nie przekroczyła 700 zł, ale nigdy też nie spadła poniżej 676 zł. W III kwartale 2020 roku średnia cena była niemal na najniższym poziomie tego stabilnego okresu. Eksperci porównywarki rankomat.pl w raporcie dotyczącym cen ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce, podsumowali, jak kształtowały się średnie składki OC w minionym kwartale. W których regionach Polski kierowcy mogli liczyć na najkorzystniejsze oferty ubezpieczycieli?

Najniższe i najwyższe ceny OC w III kwartale 2020 roku

i

Autor: rankomat.pl Najniższe i najwyższe ceny OC w III kwartale 2020 roku

Średnia cena ubezpieczenia OC w III kwartale

Średnia cena OC w III kwartale 2020 roku wyniosła 678 zł. Była przez to niższa o 8 zł (-1,2%) w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. W III kwartale bieżącego roku odnotowano również nieznaczną podwyżkę w stosunku do poprzedniego kwartału, która wyniosła 2 zł (+0,3%).

- Średnia cena OC w III kwartale 2020 roku niewiele różni się od składek z poprzednich 18 miesięcy. Stabilnej sytuacji na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych nie zmieniła nawet pandemia koronawirusa i związane z nią wahania w polskiej gospodarce – komentuje Tomasz Masajło, Prezes Zarządu Rankomat.

Średnia cena ubezpieczenia OC

i

Autor: rankomat.pl Średnia cena ubezpieczenia OC

Na Pomorzu i Dolnym Śląsku najdrożej

Najwięcej za ubezpieczenie OC płacili kierowcy z województw: pomorskiego (771 zł), dolnośląskiego (744 zł) i mazowieckiego (735 zł). Na najniższe składki mogli natomiast liczyć kierowcy z województw: podkarpackiego (554 zł), opolskiego (563 zł) i świętokrzyskiego (583 zł).

Ceny ubezpieczenia OC były niższe niż przed rokiem we wszystkich województwach oprócz podkarpackiego, podlaskiego, lubelskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. W pierwszych czterech podwyżka wyniosła od 0,6% do 2%. W wielkopolskim ceny pozostały bez zmian. Obniżki w pozostałych regionach wyniosły od -0,3% (woj. lubuskie) do -3,8% (woj. mazowieckie). Z danych rankomat.pl wynika, że największe odchylenia od średniej ceny OC odnotowano w województwach: pomorskim (+13,7%), dolnośląskim (+9,7%) i mazowieckim (+8,4%).

Gdzie kierowcy płacili najwięcej za OC w III kwartale 2020 roku

i

Autor: rankomat.pl Gdzie kierowcy płacili najwięcej za OC w III kwartale 2020 roku
W których miastach wojewódzkich OC było najdroższe w III kwartale 2020 roku

i

Autor: rankomat.pl W których miastach wojewódzkich OC było najdroższe w III kwartale 2020 roku

Najtańsze i najdroższe miasta

W III kwartale 2020 r. najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie płacili kierowcy z Wrocławia, Gdańska i Warszawy. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponowały najtańsze polisy OC mieszkańcom Opola, Rzeszowa i Kielc. Różnica cen OC pomiędzy najtańszym Opolem a najdroższym Wrocławiem wyniosła aż 50,1%.

W pięciu miastach wojewódzkich ceny OC wzrosły w porównaniu do roku ubiegłego. Podwyżki wyniosły od 0,4% w Gorzowie Wielkopolskim do 5,1% w Białymstoku. W III kwartale 2020 r. największe obniżki dotyczyły mieszkańców Opola (-2,8%), Katowic (-3,4%) i Warszawy (-4,9%). W Lublinie cena pozostała bez zmian.

Odchylenie cen od średniej w miastach wojewódzkich w III kwartale 2020 roku

i

Autor: rankomat.pl Odchylenie cen od średniej w miastach wojewódzkich w III kwartale 2020 roku
Odchylenia cen OC od średniej krajowej w poszczególnych województwach w III kwartale 2020 roku

i

Autor: rankomat.pl Odchylenia cen OC od średniej krajowej w poszczególnych województwach w III kwartale 2020 roku

Raport RanKING powstał w oparciu o dane zgromadzone przez porównywarkę ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl. Do analizy posłużyły zapytania wykonane za pośrednictwem kalkulatora ubezpieczeń w okresie 01.01.2015 r. do 30.09.2020 r. RanKING opiera się na największej bazie kalkulacji cen OC w Polsce.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE