Drożyzna? Kupuj mądrze

Duże i tanie. Te nowe auta mają najlepszy stosunek wielkości do ceny!

2022-10-21 12:37

Na rynku aut nowych szaleje drożyzna. Ceny samochodów w salonach wzrosły w ostatnim roku nawet o kilkadziesiąt procent, a klienci poszukują propozycji, które nawet w czasach inflacji łączą sporą przestrzeń i przystępną cenę. Czy to jeszcze w ogóle możliwe? Prześwietliliśmy oferty i znaleźliśmy najtańsze pojemne i rodzinne auta

Duże auta w przystępnej cenie

Drożyzna szaleje również w salonach aut nowych. Na rosnące ceny samochodów nałożyło się wiele czynników. Kryzys dostępności półprzewodników, wzrost cen surowców, coraz surowsze limity emisji CO2 w krajach Unii, aż wreszcie zerwanie łańcuchów dostaw - ostatnie lata były dla producentów aut prawdziwym koszmarem! Efekty widzimy dziś w cennikach. O rodzinnym, dużym samochodzie w cenie poniżej 100 000 zł możemy dziś zapomnieć... Ale czy na pewno? Choć można je policzyć na palcach jednej ręki, w salonach wciąż możemy znaleźć modele, które kosztują poniżej 100 000 zł i oferują właściwości typowe dla auta rodzinnego. Prześwietliliśmy ofertę producentów. O jakich autach powinni pomyśleć klienci, którzy szukają dużego i pojemnego wozu w rozsądnej cenie?

Dacia Jogger - cena od 74 300 zł

Dacia Jogger to zdecydowany faworyt w tym zestawieniu. Występuje bowiem w wersjach 5 i 7-osobowej, a nawet w najbogatszej wersji jego cena nie przekracza 100 000 zł. Odmiana 7-osobowa kosztuje 78 800 zł, a fabryczna instalacja gazowa pozwoli oszczędzać również podczas tankowania.

Skoda Scala - cena od 73 650 zł

To samochód, który oferuje przestrzeń godny kompakta, ale jego cena wciąż jest bliższa propozycjom z klasy B. Skoda Scala ma przestronne wnętrze i spore możliwości konfiguracji. Znaczek na masce również nie kojarzy się już tak jednoznacznie z "budżetowym autem", a przynajmniej nie aż tak, jak w przypadku Dacii.

SsangYong Tivoli Grand - cena od 85 990 zł 

Crossover SsangYonga podrożał w ciągu ostatniego roku o ponad 10%, ale wciąż jest rozsądną propozycją. Dobra dostępność aut i niewygórowana cena zakupu to argumenty, które przemawiają za wyborem modelu Tivoli Grand, który ma spory bagażnik i dynamiczny silnik w standardzie. To główna różnica względem Dacii Jogger, w której możemy mieć co najwyżej 110 KM. Sytuacja zmieni się, gdy do oferty Joggera dołączy hybryda, ale póki co, to Tivoli łączy niewygórowaną cenę z osiągami godnymi auta rodzinnego.

Hyundai Elantra - cena od 84 900 zł

Za Hyundaia Elantrę trzeba już zapłacić 84 900 zł. Kwota jest wyższa niż w przypadku Skody Scali, ale Elantra, pod względem przestrzeni deklasuje podobne sobie auta. Ten duży sedan jest zaskakująco przestronny we wnętrzu i można do niego wygodnie pomieścić rodzinę 2+2. Jeśli zależy Wam na sedanie, trudno o równie pojemne auto w tym budżecie. Toyota Corolla Sedan, która jeszcze do niedawna rywalizowała z Elantrą również pod względem ceny, dziś jest dostępna tylko w hybrydowej wersji za minimum 111 900 zł.

Dacia Duster - cena od 67 800 zł

Najtańsze auto w tym zestawieniu to Dacia Duster. Czemu nie zawarliśmy w naszym mini-rankingu Dacii Sandero? Bo nieco większy i nieco droższy Duster będzie znacznie bardziej wszechstronnym wyborem. Ten model o podwyższonym prześwicie zachwyca relacją ceny do wielkości i możliwości, a szeroka gama jednostek napędowych pozwala wybierać spośród wersji z napędem na przednią oś jak i 4x4, a także spośród manualnych i automatycznych skrzyń biegów.

Tanie, nowe auta

To określenie niebawem może przejść do historii. Coraz surowsze wymagania stawiane nowym modelom na rynkach europejskich sprawiają, że samochody drożeją praktycznie z miesiąca na miesiąc. Dodatkowo, dochodzi do tego słaba dostępność niektórych pojazdów. W poszukiwaniach najtańszego auta rodzinnego trzeba wziąć pod uwagę nie tylko cennikowe kwoty zakupu, ale i czas oczekiwania. Może okazać się, że nasz wymarzony samochód za 75 000 zł zostanie wyprodukowany... za 2 lata lub wcale! Kiedy sytuacja się zmieni? Tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Ten, kto kupił nowe auto w salonie rok, czy dwa lata temu, bez wątpienia trafił w dziesiątkę.