Klimatyzacja może powodować choroby! Zobacz jak ich uniknąć

2018-05-17 15:44
Panel klimatyzacji
Autor: complexPR Panel klimatyzacji

Dni stają się coraz cieplejsze, a kierowcy przypominają sobie o zbawiennym działaniu klimatyzacji. Nie ma nic lepszego w upalny dzień, od porządnego schłodzenia auta. Jednak korzystanie z klimatyzacji niesie ze sobą pewne ryzyko zachorowania.

Wraz ze wzrostem temperatur kierowcy coraz częściej używają klimatyzacji do obniżenia temperatury wewnątrz samochodu. I słusznie – "klima" to jeden z lepszych wynalazków ludzkości. Regularne serwisowanie układu klimatyzacji powinno być dla kierowcy tak naturalne jak zmiana oleju czy sprawdzenie ciśnienia w oponach. Nieprawidłowo działająca może nie tylko nie spełniać swojej podstawowej roli, ale również negatywnie wpływać na zdrowie podróżujących.

Choroby prosto z nawiewu

Lista chorób, które może wywołać zaniedbana klimatyzacja jest spora. Brak odpowiedniej dezynfekcji tego urządzenia naraża podróżujących na silne alergie spowodowane wdychaniem roztoczy, kurzu czy grzybów. Mało kto wie, że grzyby i pleśń mogą przeczekać w uśpieniu nawet 10 lat, do czasu aż znajdą odpowiednie warunki do rozwoju.

Zobacz: Kierowcy nieumiejętnie korzystają z klimatyzacji. Dowiedz się jak działa "klima" i jak jej używać

Równie niebezpieczna jest legionelloza – jej bakterie idealne czują się w wilgotnych środowiskach, a takie oferuje im źle oczyszczony układ klimatyzacji. Choroba ta powoduje suchy kaszel, wysoką gorączkę, problemy z oddychaniem, a nawet zaburzenia świadomości.

"Biorąc pod uwagę problemy jakie może nam nastręczyć źle eksploatowana klimatyzacja warto pamiętać o odpowiednim jej serwisowaniu. Przynajmniej raz w roku należy wymienić filtr kabinowy, przeczyścić kanały powietrzne, czy odgrzybić parownik i wloty powietrza. Co dwa lata układ powinien być oczyszczony z wilgoci, natomiast co trzy należy wymieniać filtr – osuszacz. Nie można również zapominać o systematycznym uzupełnianiu czynnika chłodzącego" – mówi Kamil Kleczewski z Webasto Petemar, jednego z większych dostawców systemów grzewczo-klimatyzacyjnych na rynku.

Sposób na oszczędność

Ponieważ włączona klimatyzacja wpływa na zużycie paliwa (można przyjąć, że samochód zużywa około litra paliwa więcej na dystansie 100 km), część kierowców włącza ją tylko przy wysokich temperaturach. Dzięki temu mają poczucie oszczędzania. Nic bardziej mylnego. Takie działanie może doprowadzić do uszkodzenia tego systemu. Nie używanie klimatyzacji przez dłuższy czas może spowodować, że unieruchomiona sprężarka będzie narażona na korozję.

Warto też pamiętać, że czynnik chłodzący pełni rolę smarowania. Uruchomienie po dłuższym czasie układu chłodzącego powoduje, że przez jakiś czas układ pracuje "na sucho", a w obiegu pojawią się opiłki metalu dokonujące nieodwracalnych zniszczeń.

Niezależnie od tego czy jest zimno, czy ciepło warto używać klimatyzacji. Służy ona nie tylko do schładzania wnętrza pojazdu, ale również pomaga w pozbywaniu się wilgoci I nieprzyjemnych zapachów z wnętrza auta.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE