Jazda samochodem

i

Autor: Shutterstock Jazda samochodem

Koronawirus w Polsce. Jak bezpiecznie korzystać z samochodu podczas codziennej jazdy? To TRZEBA wiedzieć

2020-03-19 9:49

Epidemia koronawirusa w Polsce paraliżuje życie ludzi. Wprowadzone obostrzenia zalecają pozostanie w domu i minimalizowanie kontaktu z innymi. Jak należy się zachować w sytuacji konieczności jazdy samochodem? Jak unikać ryzyka zarażenia się i nie narażać siebie i innych, korzystając z samochodu?

Przy przemieszczaniu się samochodem w codziennej drodze do pracy, warto odbyć podróż w pojedynkę, nie zabierając po drodze sąsiadów i znajomych. Jeśli jednak nie mamy wyjścia i sytuacja wymaga jazdy z pasażerami, należy zachować dodatkową ostrożność i upewnić się, że żaden z pasażerów nie wykazuje objawów infekcji dróg oddechowych. Pamiętajmy, że głównym zaleceniem dotyczącym bezpieczeństwa jest najprostsze ograniczanie kontaktu z innymi ludźmi.

Podręczny płyn odkażający 

Nawet jeśli prowadząc samochód kierowca jest odizolowany od czynników zewnętrznych i podróż autem pozwala zminimalizować kontakt z innymi osobami, to nie jest ona pozbawiona ryzyka, szczególnie gdy towarzyszą jej niezbędne postoje. Warto zatem zawsze mieć ze sobą w samochodzie specjalny środek do odkażania skóry.

Dowiedz się: Koronawirus w Polsce. Jak łatwo zdezynfekować auto po innym kierowcy?

Maseczki ochronne

Podczas podróży w kilka osób, dla zminimalizowania ryzyka, każdy podróżujący może użyć maseczki ochronnej. Klasyczna maseczka (typu chirurgicznego) nie chroni użytkownika przed wirusami, ale może znacznie zmniejszyć ryzyko zarażenia innych. Tak więc korzystanie z maseczki jest oznaką rozwagi w stosunku do pozostałych osób w samochodzie. Skuteczniejszą ochronę osobistą zapewniają natomiast maseczki klasy FFP3.

Te miejsca we wnętrzu zbierają najwięcej zarazków

 Jak bezpiecznie korzystać z samochodu w czasie pandemii

i

Autor: Skoda Jak bezpiecznie korzystać z samochodu w czasie pandemii

Dezynfekcja powierzchni

Bardzo ważnym aspektem jest dezynfekcja najczęściej dotykanych powierzchni przed i po podróży. Przed wejściem do samochodu należy pamiętać o dezynfekcji ram drzwi i zewnętrznych klamek, w tym klamki bagażnika. W samochodzie natomiast należy zadbać o dezynfekcję: kierownicy, dźwigni zmiany biegów, hamulca ręcznego, wewnętrznych klamek drzwi, ekranu systemu infotainment oraz pozostałych przycisków i pokręteł umieszczonych na panelu środkowym. Nie należy zapominać o przełącznikach kierunkowskazów i innych przełącznikach umieszczonych przy kierownicy, a także podłokietnikach oraz elementach sterujących pozycją fotela. Przestrzeganie tych zasad dotyczy każdej osoby podróżującej autem.

Przeczytaj również: Ile czasu koronawirus utrzymuje się w samochodzie? Rodzaj powierzchni ma duże znaczenie

Do dezynfekcji samochodu najlepiej sprawdzą się środki zawierające co najmniej 70% roztwór alkoholu izopropylowego i ściereczki z mikrofibry lub gotowe chusteczki dezynfekujące. Do odkażania samochodu nie zaleca się natomiast, według danych organizacji Consumer Reports, stosowania chlorowych wybielaczy czy wody utlenionej, ponieważ mogą one zniszczyć powierzchnie. Podczas czyszczenia tapicerki należy zachować dodatkową ostrożność: zbyt intensywne czyszczenie alkoholem może odbarwić materiał. Skórzane powierzchnie po oczyszczeniu należy pokryć środkami do ochrony skóry.

Ostrożność przy tankowaniu

Używanie samochodu wiąże się z jego tankowaniem. Podczas obecności na stacji benzynowej warto skorzystać z rękawiczek jednorazowych. W razie możliwości warto napełnić zbiornik do pełna, tak by nie wracać w najbliższym czasie po paliwo. Dobrym pomysłem jest stacja samoobsługowa lub taka, która oferuje płatność za paliwo poprzez aplikację.

Więcej o tankowaniu: Tankując auto możesz ZARAZIĆ SIĘ koronawirusem! Tych zasad koniecznie musisz przestrzegać!  
 
Na stacji benzynowej należy należy zachować odpowiedni odstęp od personelu obsługującego stację paliw i zapłacić kartą zbliżeniową lub telefonem komórkowym. Po wszystkim trzeba dokładnie umyć ręce lub zdezynfekować je specjalnym środkiem do odkażania skóry, który warto mieć zawsze ze sobą w samochodzie.

Tych miejsc na karoserii dotykamy najczęściej

 Jak bezpiecznie korzystać z samochodu w czasie pandemii

i

Autor: Skoda Jak bezpiecznie korzystać z samochodu w czasie pandemii
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany