Masz PUNKTY KARNE? Zobacz jak to sprawdzić

2011-10-20 11:24
Kontrola policyjna
Autor: archiwum se.pl

Jeśli chcemy sprawdzić czy mamy punkty karne i ile, powinniśmy udać się na policję w miejscu właściwym dla naszego zameldowania. Zainteresowany kierowca ma prawo uzyskać od policji informację ustną lub zaświadczenie pisemne. Potrzebny będzie do tego celu dokument tożsamości ze zdjęciem. Nie można natomiast sprawdzić punktów karnych podczas kontroli drogowej, gdyż policjanci nie mają fizycznie takiej możliwości.

Policja prowadzi ewidencję kierowców, naruszających przepisy ruchu drogowego. W ewidencji tej rejestrowane są wykroczenia drogowe popełnione przez kierowcę, wraz z odpowiadającą im liczbą punktów. Kierowca, który zdaje sobie sprawę, że popełnił wykroczenia i chciałby sprawdzić ilość posiadanych punktów karnych, może to zrobić zgłaszając się do komendy policji właściwej dla miejsca naszego zameldowania. Potrzebny nam będzie dokument tożsamości ze zdjęciem. Warto też wiedzieć, że nie można sprawdzić ilości punktów karnych podczas kontroli drogowej, gdyż po prostu policjanci z drogówki ie mają  fizycznie takiej możliwości. Komputerowa baza danych dostępna z radiowozu, wyświetla tylko informacje, że osoba kontrolowana: „zbiera punkty”, „nie zbiera punktów” bądź „przekroczyła punkty”.

Przeczytaj koniecznie: Czym się różni wypadek od kolizji – samochód bezwypadkowy MÓGŁ BYĆ ROZBITY

Kierowca zainteresowany tym, ile posiada punktów karnych, ma prawo uzyskać od policji informację ustną lub zaświadczenie pisemne o wpisach ostatecznych lub tymczasowych, dotyczących punktów odpowiadających dokonanym przez siebie naruszeniom. Informację taką można uzyskać w prawie każdej jednostce policji. Mieszkańcy Warszawy i podwarszawskich powiatów, jeśli chcąc sprawdzić ilość posiadanych przez siebie punktów karnych,  mogą udać się do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji na ul. Waliców 15 w Warszawie.

Patrz także: Samochód w prezencie. Jak to zrobić

Inaczej sprawa wygląda, gdy chcemy otrzymać zaświadczenie pisemne o wpisach ostatecznych lub tymczasowych dotyczących punktów karnych. Pisemnych zaświadczeń o wpisach w ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego wymagają czasami  pracodawcy kierowców zawodowych. W tym przypadku oprócz stawienia się z dokumentem tożsamości, niezbędne jest także złożenie wypełnionego wniosku oraz wniesienie opłaty skarbowej, która wynosi ok. 20zł. Takiego zaświadczenia potrzebują instruktorzy nauki jazdy, egzaminatorzy, kandydaci na egzaminatorów oraz kierowcy z firm posiadających floty pojazdów.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE