Prawo jazdy w telefonie już od 5 grudnia. Jak to zrobić, czy to łatwe, co jest wymagane?

Prawo jazdy
Autor: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

W sobotę 5 grudnia, w życie wejdzie wyczekiwana przez kierowców zmiana. Tego dnia zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy, a policja w razie kontroli sprawdzi uprawnienia w rejestrach państwowych. Prawo jazdy możesz mieć zawsze przy sobie - w swoim telefonie. Co to jest mPrawo Jazdy, jak działa i co musisz o nim wiedzieć?

Już w tę sobotę, 5 grudnia, zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. Ta wyczekiwana zmiana sprawi, że nie będziemy już musieli mieć przy sobie dokumentu w fizycznej formie, a w razie kontroli, funkcjonariusze zweryfikują uprawnienia w bazie. Czy możemy mieć pewność, że podczas kontroli nie dostaniemy mandatu za brak dokumentu? Co to jest mPrawo Jazdy i jak je pobrać?

SprawdźStracisz prawo jazdy, gdy zrobisz TO. Nowe przepisy mają hamować agresywnych kierowców

mPrawo Jazdy będzie dostępne w aplikacji mObywatel. To kolejna usługa, do której będziemy mieli mobilny dostęp. Oprócz cyfrowej formy dokumentu, z dniem 5 grudnia 2020 pojawi się tam również licznik punktów karnych i przydatne dane tj. odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Fakt, że nie trzeba będzie mieć prawa jazdy przy sobie nie oznacza, że jesteśmy zobowiązani do pobrania aplikacji mObywatel.

Co muszę zrobić, by móc korzystać z mPrawa Jazdy?

Aby mieć dostęp do mPrawa Jazdy trzeba pobrać aplikację mObywatel z Apple App Store lub Google Play i poczekać na aktualizację, która będzie dostępna od soboty 5 grudnia. Uruchomienie i skonfigurowanie aplikacji jest szybkie i proste, ale wymaga posiadania profilu zaufanego. Wszystko o czym piszemy jest darmowe, nie wymaga żadnych opłat i ułatwia załatwianie wielu "urzędowych spraw".

Czy mPrawo Jazdy zastępuje tradycyjne "prawko"?

Tak, ale nie oznacza to, że w momencie wyrabiania uprawnień możemy się zdecydować wyłącznie na cyfrową formę prawa jazdy. Dokumenty w fizycznej formie nadal są wyrabiane i są obowiązkowe dla każdego, kto pomyślnie zda egzamin i uzyskuje uprawnienia. mPrawo Jazdy to udogodnienie, które jest opcjonalną, wygodną formą posiadania dokumentu przy sobie.

Najnowsze