Nowe ograniczenia! Busy i minivany NIE MOGĄ WOZIĆ kompletu pasażerów! Jakie są wyjątki?

2020-11-04 12:44 Rafał Mądry
Kontrola drogowa
Autor: Policja Kontrola drogowa

Uwaga kierowcy! Rząd wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa w związku z narastającą liczbą zachorowań na koronawirusa. Rozwój przybierającej na sile epidemii w Polsce wpłynął m.in. na podjęcie decyzji o ograniczeniu do połowy liczby osób poruszających się busami i minivanami. Chodzi dokładnie o pojazdy przeznaczone konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą. Kogo dokładnie dotyczy ta zasada? Wyjaśniamy.

Żeby opanować szalejącą epidemię SARS-CoV-2 w Polsce, wprowadzany jest na terenie kraju szereg zaostrzonych środków ostrożności. Od 3 listopada obowiązują nowe zasady dotykające kierowców. W Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja rozporządzenia o ograniczeniach związanych z przemieszczaniem pojazdami samochodowymi. Mowa dokładnie o limicie pasażerów w pojazdach przeznaczonych konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą. Przepis zezwala na przewóz nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących i dotyczy nie tylko firm transportowych, ale także osób prywatnych posiadających takie auta. Wcześniej rząd nałożył już ograniczenia na pojazdy transportu zbiorowego - PRZECZYTAJ TUTAJ.

Dowiedz się: Żandarmeria Wojskowa, a kontrola drogowa. Co mogą żołnierze? Jakie mają uprawnienia?

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii mówi dokładnie, że wszystkie 8- i 9-osobowe vany i minibusy przewożące pasażerów, mogą teraz zabrać (poza kierowcą) tylko 3 osoby. Celem jest przerwanie łańcucha transmisji wirusa poprzez stosowanie większego dystansu społecznego. Rozporządzenie to uderza bezpośrednio w przewoźników zarabiających na transporcie ludzi oraz w przedsiębiorców. Jak to rozumieć? Przykładowo, jeśli ekipa remontowa czy brygada budowlana przemieszcza się na miejsce pracy busem liczącym 8 lub 9 miejsc, teraz musi rozłożyć wyjazd na dwa różne samochody.

Jakie są wyjątki? Ograniczenie liczby transportowanych pasażerów w 8- lub 9-miejscowych busach nie obowiązuje w odniesieniu do sytuacji, kiedy osoby te zamieszkują lub gospodarują wspólnie. Limit pasażerów nie obowiązuje także w momencie, kiedy chodzi o dużą rodzinę gospodarującą wspólnie. Wyłączone z tego ograniczenia są także pojazdy przewożące osoby niepełnosprawne. Przypominamy, że podczas takich podróży należy szczególnie zwracać uwagę na zasady higieny osobistej oraz czystość pojazdu - pisaliśmy o tym tutaj - KLIKNIJ i SPRAWDŹ

Rozpędzone auto jechało wprost pod pociąg! PRZERAŻAJĄCE nagranie z przejazdu kolejowego!
Najnowsze